26 października 2022 r. odbył się finał Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej” dla uczniów szkół podstawowych powiatu siedleckiego.

Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu i bibliotekę szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu.

Patronat nad konkursem objęła biblioteka powiatowa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk oraz Wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz.

Rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej i konkurs był okazją dla uczniów do bliższego zapoznania się z jej wspaniałą twórczością.

W Konkursie udział wzięło 11 placówek z powiatu siedleckiego, które w etapie szkolnym wytypowały po jednym reprezentancie kategorii (klasy 1-3, 4-6 i 7-8). Poziom recytacji był wysoki i wyrównany.

Komisja Konkursowa miała trudne zadanie wytypowania zwycięzców. Komisja w składzie:

• Olga Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu,
  • Monika Zielińska – bibliotekarz szkolny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu,
  • Jolanta Marciniak – instruktor powiatowy reprezentująca Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach,
  • Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu.

Pierwsze miejsca zajęli:

➡️w kategorii klasy 1-3:

Aleksandra Dąbrowska,

Zuzanna Żukowska

Lena Czubaszek

➡️w kategorii klasy 4-6

Zofia Jóźwiak

Gabriela Napiórkowska

Maja Jastrzębska

➡️klasy 7-8

Natalia Wysokińska

Lena Malinowska

Julia Kąkol.

Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i nagrody książkowe, m.in. reprinty książek Marii Konopnickiej (wznowienie książki w takiej samej szacie graficznej, jak jej pierwsze wydanie) dzięki której mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki Konopnickiej wydane w 1891 roku. Właśnie wydawnictwo Arctów związane z gminą Skórzec wydawało jako jedne z pierwszych jej poezje.

Składamy gorące podziękowania dla dzieci, które wzięły udział w konkursie, dla ich nauczycieli i rodziców.

Szkoły, które zgłosiły się:

✔️Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu

✔️Niepubliczna Szkoła w Gołąbku

✔️Szkoła Podstawowa im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Nowych Iganiach

✔️Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Chodowie – Zespół Oświatowo-Wychowawczy w Strzale

✔️Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stany

✔️Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy I Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim

✔️Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie

✔️Zespół Szkół Publicznych im. Henryka Sienkiewicza w Suchożebrach

✔️Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żeliszewie Podkościelnym

✔️ Zespół Oświatowy w Żelkowie-Kolonii.

Dziękujemy za wspólną przygodę i zapraszamy za rok – patronem roku 2023 będzie Aleksander Fredro.