„KOLAŻ WISŁAWY” to konkurs plastyczno-literacki zorganizowany z okazji Roku Wisławy Szymborskiej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu. Cieszymy się, że dzieci, młodzież i dorośli przyłączyli się do zabawy z twórczością Wisławy. Zadaniem było stworzenie kolażu (wyklejanki) z cytatem Wisławy Szymborskiej.
Łącznie napłynęło 40 prac.
Komisja Konkursowa stanęła przed ogromnym wyzwaniem, aby wybrać najlepsze prace. Brana była pod uwagę: technika i forma wykonania, twórczy charakter pracy, samodzielność i oryginalność oraz użycie elementu akcentującego związek z Wisławą Szymborską.
Nagrodę główną w kategorii: dzieci i młodzież do 18 r.ż. uzyskała Maja Jastrzębska.
Wyróżnienia w konkursie uzyskały:
Amelia Kulik,
Lidia Kołodziejska,
Laura Końca.
Pozostałe prace również miały wysoki poziom i wszystkie się podobały. Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom i upominek.
Nagrodę główną w kategorii: uczestnicy powyżej 18 r.ż. uzyskała pani Anna Dąbrowska.
Jesienią 2023 r. został wydany przewodnik „Z Drozdem i Zbirkiem przez ziemię naznaczoną Krzyżem, czyli rajd po gminie Skórzec”, którego autorami są ks. Henryk Drozd i Mirosław Andrzejewski. Opisane są po kolei miejscowości z szczegółami, z organizacjami, budynkami, kapliczkami.
14 listopada 2023 r. odbyło się spotkane promocyjne książki w domu parafialnym w Skórcu.
Gościem specjalnym był ks. Henryk Drozd – kapłan Diecezji Siedleckiej i historyk sztuki. Był organizatorem i pierwszym dyrektorem Katolickiego Radia Podlasie oraz dyrektorem Muzeum Diecezjalnego. Obecnie jako emeryt w kolejnych przewodnikach opisuje ciekawe miejsca na naszym terenie. Satyryczne rysunki do książki udostępnił siedlecki grafik Mirosław Andrzejewski o pseudonimie „Zbirek”, który również gościł na spotkaniu.
Przewodnik nie jest pracą naukową, ale osobistą interpretacją tego, co autorzy zobaczyli, odwiedzając gminę Skórzec, uzupełnioną informacjami, które zdobyli w dostępnych źródłach.
Przewodnik można zakupić w Wydawnictwie Unitas, a dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Skórzec – pozyskać w poszczególnych punktach, m.in. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu.
Zachęcamy do lektury i zwiedzania zakątków gminy z przewodnikiem.
„KOLAŻ WISŁAWY” to konkurs plastyczno-literacki zorganizowany z okazji Roku Wisławy Szymborskiej. Serdecznie zapraszamy dorosłych, młodzież i całe rodziny do zabawy z twórczością Wisławy, wyszukania ciekawych cytatów i zobrazowania ich. Kolaż (wyklejanka) to niesamowita forma tworzenia. Czekamy na Wasze prace. Inspiracje znajdziecie na naszej stronie: www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl
Aha – i ważne jest podanie źródła wiersza/cytatu, z jakiego tomu pochodzi.
„Bez względu na długość życia życiorys powinien być krótki”. (Pisanie życiorysu z tomiku Ludzie na moście)
„Było, minęło. Było, więc minęło. W nieodwracalnej zawsze kolejności” (Metafizyka z tomiku Tutaj)
„Do snów są klucze. Jawa otwiera się sama i nie daje się domknąć”. (Jawa z tomiku Koniec i początek)
„Duszę się miewa. Nikt nie ma jej bez przerwy i na zawsze”. (Trochę o duszy z tomiku Chwila)
„Dziewczynką, którą byłam – znam ją, oczywiście”. (Śmiech z tomiku Miłość szczęśliwa i inne wierze)
„Jak okiem sięgnąć, panuje tu chwila. Jedna z tych ziemskich chwil Proszonych, żeby trwały”. (Chwila z tomiku Chwila)
„Jesteś piękne – mówię życiu – Bujniej już nie można było”. (Allegro ma non troppo z tomiku Wszelki wypadek)
„Mówią, że pierwsza miłość najważniejsza. To bardzo romantyczny, ale nie mój przypadek”. (Pierwsza miłość z tomiku Miłość szczęśliwa i inne wierze)
„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy”. (Nic dwa razy z tomiku Miłość szczęśliwa i inne wierze)
„Nicość przenicowała się także i dla mnie. Naprawdę wywróciła się na drugą stronę”. (*** z tomiku Miłość szczęśliwa i inne wierze)
„W prozie może być wszystko, również i poezja, ale w poezji musi być tylko poezja”. (Trema z tomiku Ludzie na moście)
„Niech ludzie nie znający miłości szczęśliwej Twierdzą, że nigdzie nie ma miłości szczęśliwej. Z tą wiarą lżej im będzie i żyć, i umierać”. (Miłość szczęśliwa z tomiku Miłość szczęśliwa i inne wierze)
„Podziało się, przepadło, na cztery wiatry rozwiało. Sama się sobie dziwię, jak mało ze mnie zostało”. (Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy z tomiku Wszelki wypadek)
„Sporządziłam spis pytań, na które nie doczekam się już odpowiedzi, bo albo za wcześnie na nie, albo nie zdołam ich pojąć”. (Spis z tomiku Chwila)
„Właściwie każdy wiersz mógłby mieć tytuł Chwile. Wystarczy jedna fraza w czasie teraźniejszym, przeszłym, a nawet przyszłym”. (Właściwie każdy wiersz z tomiku Dwukropek)
Wielkie to szczęście nie wiedzieć dokładnie, na jakim świecie się żyje. (Wielkie to szczęście z tomiku Koniec i początek)
„Wszystko – Słowo bezczelne i nadęte pychą”. (Wszystko z tomiku Chwila)
„Wszystko moje, nic własnością, nic własnością dla pamięci, a moje dopóki patrzę” (Elegia podróżniczka z tomiku Sól)
„Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Zdarzyło się wcześniej. Później. Bliżej. Dalej. Zdarzyło się nie tobie” (Wszelki wypadek z tomiku Wszelki wypadek)
„Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami”. (Nieczytanie z tomiku Tutaj)
„Do zakochanej nieszczęśliwie” z tomu „Pytania zadawane sobie”
Przy radiu wysłuchałaś walca,
Pierścionek obracałaś w palcach
I nawet śmiałaś się w rozmowie,
Ale gdy wzrok mój cię zaskoczył,
Powoli odwróciłaś oczy –
Jak czyni w bólu chory człowiek.
I pomyślałaś, że nie pojmę
Ja, która oczy mam spokojne,
Cudzego niepokoju.
A przecież moje własne szczęście
W niejednej się zginało klęsce
I wiele może pojąć,
Wiem, jak dźwięczący się głos zmienia
W ochrypły szept i jak wspomnienia
Kostnieją.
Znam ludzi, którym w sercach zgasło,
Lecz mówią: ciepło nam i jasno,
I bardzo kłamią, gdy się śmieją.
Wiem, jak ułożyć rysy twarzy,
By smutku nikt nie zauważył.
{…}
Drobne ogłoszenia ( z tomu „Wołanie do Yeti”)
KTOKOLWIEK wie, gdzie się podziewa współczucie (wyobraźnia serca) – niech daje znać! niech daje znać! Na cały głos niech o tym śpiewa i tańczy jakby stracił rozum weseląc się pod wątłą brzozą, której wciąż zbiera się na płacz.
UCZĘ milczenia we wszystkich językach metodą wpatrywania się w gwiaździste niebo, w żuchwy sinantropusa, w paznokcie noworodka, w plankton, w płatek śniegu.
PRZYWRACAM do miłości. Uwaga! Okazja! Na zeszłorocznej trawie w słońcu aż po gardła leżycie, a wiatr tańczy ( zeszłoroczny ten wodzirej waszych włosów) Oferty pod : Sen
POTRZEBNA osoba do opłakiwania starców, którzy w przytułkach umierają. Proszę kandydować bez metryk i pisemnych zgłoszeń. Papiery będą darte bez pokwitowania.
ZA OBIETNICE męża mojego, który was zwodził kolorami ludnego świata, gwarem jego piosenką z okna, psem zza ściany: że nigdy nie będziecie sami w mroku i w ciszy i bez tchu – odpowiadać nie mogę. Noc, wdowa po Dniu.
…………………………………..
Z wiersza „Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej”, tom „Wołanie do Yeti”
{…} Tyle wiemy o sobie,
Ile nas sprawdzono.
Mówię to wam
Z swego nieznanego serca.
„Czwarta nad ranem” z tomu „Wołanie do Yeti”
Godzina z nocy na dzień. Godzina z boku na bok. Godzina dla trzydziestoletnich.
Godzina uprzątnięta pod kogutów pianie. Godzina, kiedy ziemia zapiera nas. Godzina, kiedy wieje od wygasłych gwiazd. Godzina a-czy-po-nas-nic-nie-pozostanie.
Godzina pusta. Głucha, czcza. Dno wszystkich innych godzin.
Nikomu nie jest dobrze o czwartej nad ranem. Jeśli mrówkom jest dobrze o czwartej nad ranem – pogratulujmy mrówkom. I niech przyjdzie piąta, o ile mamy dalej żyć.
„Nagrobek” z tomu „Sól”
Tu leży staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia, pomimo że trup nie należał do żadnej z literackich grup. Ale też nic lepszego nie ma na mogile oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy. Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę.
„Śmiech” z tomu „Sto pociech”
Dziewczynka, którą byłam – znam ją, oczywiście. Mam kilka fotografii z jej krótkiego życia. Czuję wesołą litość dla paru wierszyków. Pamiętam kilka zdarzeń.
Ale, żeby ten, co jest tu ze mną, roześmiał się i objął mnie, wspominam tylko jedną historyjkę; dziecinną miłość tej małej brzyduli.
Opowiadam, jak kochała się w studencie, to znaczy chciała, żeby spojrzał na nią.
Opowiadam, jak mu wybiegła naprzeciw z bandażem na zdrowej głowie, żeby chociaż, och, zapytał, co się stało.
Zabawna mała. Skądże mogła wiedzieć, że nawet rozpacz przynosi korzyści, jeżeli dobrym trafem pożyje się dłużej.
Dałabym jej na ciastko. Dałabym jej na kino. Idź sobie, nie mam czasu.
No przecież widzisz, że światło zgaszone. Chyba rozumiesz, że zamknięte drzwi. Nie szarp za klamkę – ten, co się roześmiał, ten, co mnie objął,
to nie jest twój student.
Najlepiej, gdybyś wróciła, skąd przyszłaś. Nic ci nie jestem winna, zwyczajna kobieta, która tylko we kiedy zdradzić cudzy sekret.
Nie patrz tak na nas tymi swoimi oczami zanadto otwartymi, jak oczy umarłych.
„Pochwała siostry” z tomu „Wielka liczba”
Moja siostra nie pisze wierszy i chyba już nie zacznie nagle pisać wierszy. Ma to po matce, która nie pisała wierszy, oraz po ojcu, który też ;nie pisał wierszy. Pod dachem mojej siostry czuję się bezpieczna: mąż siostry za nic w świecie nie pisałby wierszy. I choć to brzmi jak utwór Adama Macedońskiego, nikt z krewnych nie zajmuje się pisaniem wierszy.
W szufladach mojej siostry nie ma dawnych wierszy ani w torebce napisanych świeżo. A kiedy siostra zaprasza na obiad, to wiem, że nie w zamiarze czytania mi wierszy. Jej zupy są wyborne bez premedytacji, a kawa nie rozlewa się na rękopisy.
W wielu rodzinach nikt nie pisze wierszy, ale jak już – to rzadko jedna tylko osoba. Czasem poezja spływa kaskadami pokoleń, co stwarza groźne wiry w uczuciach wzajemnych.
Moja siostra uprawia niezłą prozę mówioną, a całe jej pisarstwo to widokówki z urlopu, z tekstem obiecującym to samo każdego roku: że jak wróci, to wszystko wszystko wszystko opowie.
„Portret kobiecy” z tomu „Wielka liczba”
Musi być do wyboru, Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło. To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby. Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare, czarne, wesołe, bez powodu pełne łez. Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie. Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno. Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie. Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała. Czyta Jaspersa i pisma kobiece. Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most. młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda. Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem, własne pieniądze na podróż daleką i długą, tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej. Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona. Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi. Albo go kocha albo się uparła. Na dobre, na niedobre i na litość boską.
„Życie na poczekaniu” z tomu „Wielka liczba”.
Życie na poczekaniu
Przedstawienie bez próby
Ciało bez przymiarki
Głowa bez namysłu
Nie znam roli, która gram,
Wiem tylko, że jest moja, niewymienna
O czym jest sztuka zgadywać muszę wprost na scenie
Kiepsko przygotowana do zaszczytu życia
Narzucone mi tempo akcji znoszę z trudem
Improwizuję, choć brzydzę się improwizacją
Potykam się co krok o nieznajomość rzeczy
Mój sposób bycia zatrąca zaściankiem
Moje instynkty to amatorszczyzna
Trema, tłumacząc mnie tym bardziej upokarza.
Nie do cofnięcia słowa i odruchy,
Niedoliczone gwiazdy,
Charakter jak płaszcz w biegu dopinany,
Oto żałosne skutki tej nagłości.
Gdyby choć jedną środę przećwiczyć zawczasu.
Albo choć jeden czwartek raz jeszcze powtórzyć,
A ty już piątek nadchodzi z nieznanym mi scenariuszem.
Czy to w porządku?- pytam
Z chrypką w głosie, bo nawet mi się dano odchrząknąć za kulisami.
Złudna jest myśl, że to tylko pobieżny egzamin
Składamy w prowizorycznym pomieszczeniu
Nie, stoję wśród dekoracji i widzę jak są solidne.
Uderza mnie precyzja wszelkich rekwizytów.
Aparatura obrotowa działa od długiej już chwili,
Pozapalane zostały najdalsze nawet mgławice.
Och, nie mam wątpliwości, że to premiera,
I cokolwiek uczynię, zmieni się na zawsze
w to co uczyniłam.
……………………………………….
„O śmierci bez przesady” z tomu „Ludzie na moście”
Nie zna się na żartach,
na gwiazdach, na mostach,
na tkactwie, na górnictwie, na uprawie roli,
na budowie okrętów i pieczeniu ciasta.
W nasze rozmowy o planach na jutro
wtrąca swoje ostatnie słowo
nie na temat.
Nie umie nawet tego,
co bezpośrednio łączy się z jej fachem:
ani grobu wykopać,
ani trumny sklecić,
ani sprzątnąć po sobie.
Zajęta zabijaniem,
robi to niezdarnie,
bez systemu i wprawy.
Jakby na każdym z nas uczyła się dopiero.
Tryumfy tryumfami,
ale ileż klęsk,
ciosów chybionych
i prób podejmowanych od nowa!
Czasami brak jej siły,
żeby strącić muchę z powietrza.
Z niejedną gąsienicą
przegrywa wyścig w pełzaniu.
Te wszystkie bulwy, strąki,
czułki, płetwy, tchawki,
pióra godowe i zimowa sierść
świadczą o zaległościach
w jej marudnej pracy.
Zła wola nie wystarcza
i nawet nasza pomoc w wojnach i przewrotach,
to, jak dotąd, za mało
Serca stukają w jajkach.
Rosną szkielety niemowląt.
Nasiona dorabiają się dwóch pierwszych listków,
a często i wysokich drzew na horyzoncie.
Kto twierdzi, że jest wszechmocna,
sam jest żywym dowodem,
że wszechmocna nie jest.
Nie ma takiego życia,
które by choć przez chwilę
nie było nieśmiertelne.
Śmierć
zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona.
Na próżno szarpie klamką
niewidzialnych drzwi.
Kto ile zdążył,
tego mu cofnąć nie może.
……………………………………………
„Niektórzy lubią poezję” z tomu „Koniec i początek”
Niektórzy – czyli nie wszyscy. Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość. Nie licząc szkół, gdzie się musi, i samych poetów, będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.
Lubią – ale lubi się także rosół z makaronem, lubi się komplementy i kolor niebieski, lubi się stary szalik, lubi się stawiać na swoim, lubi się głaskać psa.
Poezję – Tylko co to takiego poezja. Niejedna chwiejna odpowiedź na to pytanie już padła. A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego Jak zbawiennej poręczy
„Kot w pustym mieszkaniu” z tomu „Koniec i początek”
Umrzeć – tego nie robi się kotu. Bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu. Wdrapywać się na ściany. Ocierać między meblami. Nic niby tu nie zmienione, a jednak pozamieniane. Niby nie przesunięte, a jednak porozsuwane. I wieczorami lampa już nie świeci.
Słychać kroki na schodach, ale to nie te. Ręka, co kładzie rybę na talerzyk, także nie ta, co kładła.
Coś się tu nie zaczyna w swojej zwykłej porze. Coś się tu nie odbywa jak powinno. Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.
Do wszystkich szaf się zajrzało. Przez półki przebiegło. Wcisnęło się pod dywan i sprawdziło. Nawet złamało zakaz i rozrzuciło papiery. Co więcej jest do zrobienia. Spać i czekać.
Niech no on tylko wróci, niech no sie pokaże. Już on się dowie, że tak z kotem nie można. Będzie się szło w jego stronę jakby się wcale nie chciało, pomalutku, na bardzo obrażonych łapach. I żadnych skoków pisków na początek.
„Trzy słowa najdziwniejsze” z tomu „Chwila”
Kiedy wymawiam słowo Przyszłość, pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.
Kiedy wymawiam słowo Cisza, niszczę ją.
Kiedy wymawiam słowo Nic, stwarzam co, co nie mieści się w żadnym niebycie
„Mała dziewczynka ściąga obrus” z tomu „Chwila”
Od ponad roku jest się na tym świecie, a na tym świecie nie wszystko zbadane i wzięte pod kontrolę.
Teraz w próbach są rzeczy, które same nie mogą się ruszać.
Trzeba im w tym pomagać, przesuwać, popychać, brać z miejsca i przenosić.
Nie każde tego chcą , na przykład szafa, kredens, nieustępliwe ściany , stół.
Ale już obrus na upartym stole -jeżeli dobrze chwycony za brzegi- objawia chęć do jazdy.
A na obrusie szklanki, talerzyki, dzbanuszek z mlekiem,łyżeczki, miseczka aż trzęsą się z ochoty.
Bardzo ciekawe, jaki ruch wybiorą, kiedy się już zachwieją na krawędzi: wędrówkę po suficie? lot dokoła lampy? skok na parapet okna , a stamtąd na drzewo?
Pan Newton nie ma jeszcze nic do tego. Niech sobie patrzy z nieba i wymachuje rękami.
Ta próba dokonana być musi. I będzie.
„Jacyś ludzie” z tomu „Chwila”
Jacyś ludzie w ucieczce przed jakimiś ludźmi. W jakimś kraju pod słońcem i niektórymi chmurami.
Zostawiają za sobą jakieś swoje wszystko, obsiane pola, jakieś kury, psy, lusterka, w których właśnie przegląda się ogień.
Mają na plecach dzbanki i tobołki, im bardziej puste, tym z dnia na dzień cięższe.
Odbywa się po cichu czyjeś ustawanie, a w zgiełku czyjeś komuś chleba wydzieranie i czyjeś martwym dzieckiem potrząsanie.
Przed nimi jakaś wciąż nie tędy droga, nie ten, co trzeba most nad rzeką dziwnie różową. Dokoła jakieś strzały, raz bliżej, raz dalej, w górze samolot trochę kołujący.
Przydałaby się jakaś niewidzialność, jakaś bura kamienność, a jeszcze lepiej niebyłość na pewien krótki czas albo i długi.
Coś jeszcze się wydarzy, tylko gdzie i co. Ktoś wyjdzie im naprzeciw, tylko kiedy, kto, w ilu postaciach i w jakich zamiarach. Jeśli będzie miał wybór, może nie zechce być wrogiem i pozostawi ich przy jakimś życiu.
Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Biblioteka w Skórcu dołączyła do tej akcji już po raz kolejny!
Wydarzenie zainaugurował wójt gminy Skórzec – Jerzy Długosz, który przywitał gości w siedzibie Biblioteki i opowiedział o swoich pierwszych lekturach. Noc Bibliotek zaczęliśmy od zapoznania się z bajką „Gwiezdny pierniczek”, którą przeczytał pan Tomasz Skóra – Kawaler Orderu Uśmiechu. Temat bajki nawiązywał do Mikołaja Kopernika – patrona roku 2023. Pani Jola przygotowała dla uczestników zagadki, zabawy, kalambury i memory. Dzieci wywiązywały się z zadań znakomicie, było mnóstwo śmiechu i zabawy. O 18.00. urządziliśmy sobie kino, obejrzeliśmy bajkę „Moja mama gorylica” – niezwykle wzruszającą i wyciszającą.
Biblioteka była czynna tego dnia do godz. 20.00. i cieszymy się, że tak licznie nas odwiedziliście.
9 września 2023 r. odbyło się po raz kolejny Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu. Lekturą tegorocznej edycji była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy Skórzec odczytali fragmenty tego utworu.
Wszystkich uczestników przywitał wójt Jerzy Długosz.
Na skwerku w Skórcu spotkali się dorośli i młodzież, seniorzy i rodziny.
To wspaniale, że również szkoły przyłączają się do akcji.
Wszyscy lektorzy otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Nad Niemnem”. Zachęcamy do sięgnięcia do tej książki w wolnej chwili, odkrycia jej walorów, zapoznania się z jej wspaniałymi bohaterami i przesłaniem. Eliza Orzeszkowa jest jedną z najwspanialszych pisarek polskich, pionierką w swych czasach.
Za rok lekturą będzie „Kordian” Juliusz Słowackiego i mamy nadzieję, że odczytamy je w nowy (może bardziej teatralny?) sposób.
Dziękujemy gościom za przybycie, a panu Sławomirowi Batokowi za zdjęcia z wydarzenia.
Osoby czytające:
Arkadiusz Dołęga – dyrektor GOK – list prezydenta Andrzeja Dudy
Jerzy Długosz – wójt gminy Skórzec
Arleta Grochowska-Wyrębiak – radca prawny
Elżbieta Łastowska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
Artur Jastrzębski-Pypowski – wiceprzewodniczący rady gminy Skórzec i jego żona Ewa
Szkoła Podstawowa w Dąbrówce-Stanach:
Zuzanna Matejczuk
Zuzanna Pypowska
Opiekun: Renata Pliszka – bibliotekarz szkolny
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie:
Eryka Marciniak
Anna Kulik
Opiekun: Agnieszka Dołęga
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu:
Kacper Pawlak
Szymon Woźniak
Szymon Zwierzyński
Julita Cabaj
Katarzyna Olszewska
Opiekun: Edyta Surowiec
Radosław Strzaliński – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i córka Aleksandra
Hanna Kosiorek – mieszkanka miejscowości Skórzec,
Dorota Miłkowska – wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu
Zespół Oświatowy w Żelkowie-Kolonii
Lena Soszyńska
Gabriela Kowalczyk
Opiekun Agata Świderska
Agnieszka Kulik i jej córki Amelia i Cecylia,
Katarzyna Kowalczyk,
Danuta Proczka – emerytowany bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu
Olga Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu
Serdecznie zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie w gminie Skórzec. Tym razem będziemy czytać najlepsze i ulubione fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Chcemy odczarować kanon literatury, pokazać, że nie jest taki straszny. Stąd przygotujemy inscenizacje, lektorat na dobrym poziomie. Każdy może się dołączyć – do czytania i słuchania. Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych, instytucje i organizacje, osoby indywidualne i grupy. Zgłoszenia przyjmujemy na e-mail: biblskor@op.pl, Messenger: Biblioteka w Skórcu lub osobiście w Bibliotece. Lektorzy otrzymają pamiątkowe egzemplarze.
Do zobaczenia w sobotę 9 września 2023 r. na Skwerku w Skórcu, o godz. 15.00.
18 sierpnia 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Artystyczna dusza”. Można na niej obejrzeć prace stworzone przez uczestników warsztatów, które odbyły się w dniach 8-11 sierpnia 2023 r. Przybyłych gości powitał wójt Jerzy Długosz i dyrektor biblioteki Olga Gajo.
Zajęcia prowadziła pani Beata Końca, mieszkanka gminy Skórzec, absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. W ramach wolontariatu wprowadziła dzieci i młodzież w świat sztuki. Duża frekwencja na zajęciach pokazała, że takie zajęcia są potrzebne i wartościowe, a dzieci potrafią zaskoczyć swą kreatywnością.
Odbyły się 4 spotkania warsztatowe pod nazwą „Odkryj pasję”.
Pierwszego dnia FILM W PIGUŁCE – poznaliśmy podstawowe pojęcia; kompozycja, kadry, tematyka obrazu, nauczyliśmy się obsługi prostego kreatora na smartfony do montowania filmów krótkometrażowych lub reklamowych.
Drugiego dnia – KOLOGRAFIA. Dzieci dowiedziały się co to jest kolografia, matryca w grafice warsztatowej, druk wypukły, druk wklęsły, tematyka prac. Na warsztatach przygotowały matrycę do druku wypukłego. Zapoznały z różnymi fakturami – np. strukturami tkanin i materiałów w otaczającej nas przestrzeni. Wykonamy wydruk z naszych matryc i nauczymy się podpisywać prace plastyczne.
Kolejny dzień warsztatów miał temat: ZAPROJEKTUJ STRÓJ. Dowiedzieliśmy się na cyzm polega projektowanie odzieży, co to są style odzieżowe, krawiectwo, tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne, kolor w modzie. Odbyło się projektowanie na płasko, omówienie projektów, wycinanie form z tkanin, dobór kolorystyki. Dzieci miały możliwość stworzenia swojej własnej kolekcji w wybranym stylu.
Ostatniego dnia pani Beata poprowadziła warsztat WYSTAWIENNICTWO JAKO MOJA WIZYTÓWKA. Wtedy nastąpiło zorganizowanie wystawy prac wykonanych na warsztatach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu. Stworzenie nazwy wystawy. Zaprojektowanie plakatu, rozpowszechnienie w mediach, przygotowanie prac do wystawy, prezentacja filmów stworzonych na zajęciach. Tego dnia poznaliśmy dorobek artystyczny prowadzącej – dzieci zobaczyły różne techniki, obrazy i piękne grafiki.
To był cudowny czas, pełen dobrej energii, kreatywności i uśmiechu.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Biblioteki do 1 września.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu odbywa się cykl wakacyjnych zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku 3-12 lat realizowany wspólnie z Komendą Miejską Policji w Siedlcach. Tytuł projektu to „Bezpieczne wakacje z Kicią Kocią” – podczas zajęć dzieci poznają postać Kici Koci oraz jej przyjaciół. Pierwsze zajęcia odbyły się już 1 i 3 sierpnia. Następne planowane są 29 sierpnia 2023 r.
Policjant realizujący projekt w zależności od tematu zajęć przekazuje dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa, informuje i przypomina o telefonach alarmowych, sposobie powiadamiania o pojawiających się zagrożeniach i przekaże dzieciom materiały związane z tematem zajęć. Nie zabraknie zabaw ruchowych i aktywizacyjnych.
Zajęcia prowadzą sierż. sztab. Barbara Jastrzębska z KMP w Siedlcach oraz bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Publiczne Przedszkole w Skórcu i dzieci indywidualnie.
Zajęcia 3 sierpnia 2023 r.
Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko” i dzieci indywidualnie.
Do współpracy zaprosiliśmy wydawnictwo Media Rodzina, w którym wydawana jest Kicia Kocia. Dostaliśmy zgodę na użycie nazwy i zaprojektowano nam piękny oryginalny plakat z Kicią Kocią. Na zajęciach rozdamy kolorowanki Kici Koci z strony https://www.mediarodzina.pl/dopobrania/, które można pobrać również poniżej:
19 lipca 2023 r. w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu Olga Gajo podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z I Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Siedlcach mł. insp. Dariuszem Dudkiem.
Porozumienie dotyczy organizacji w GBP w Skórcu cyklu wakacyjnych zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku 3-12 lat.
Tytuł projektu to „Bezpieczne wakacje z Kicią Kocią” – podczas zajęć dzieci poznają postać Kici Koci oraz jej przyjaciół.
Policjant realizujący projekt w zależności od tematu zajęć przekaże dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa, informuje i przypomina o telefonach alarmowych, sposobie powiadamiania o pojawiających się zagrożeniach i przekaże dzieciom materiały związane z tematem zajęć. Nie zabraknie zabaw ruchowych i aktywizacyjnych.
Zajęcia prowadzą sierż. sztab. Barbara Jastrzębska z KMP w Siedlcach oraz bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Do współpracy zaprosiliśmy wydawnictwo Media Rodzina, w którym wydawana jest Kicia Kocia. Dostaliśmy zgodę na użycie nazwy i zaprojektowano nam piękny oryginalny plakat z Kicią Kocią. Na zajęciach rozdamy kolorowanki Kici Koci.
Wiele dzieci zna tę bohaterkę i książkę pt. „Kicia Kocia zostaje policjantką”. Odczytamy ponownie.
Wraz z nadejściem lata do naszej placówki trafił czytnik renomowanej marki Amazon Kindle do wypożyczenia przez naszych czytelników.
Jego pojawienie się jest rezultatem współpracy biblioteki, firmy Legimi oraz Fundacji Powszechnego Czytania realizujących akcję #książkachroni” mającej na celu pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Zaangażowało się w niego wiele osób i firm w Polsce i na świecie. Nie zawiedli też wydawcy z Ukrainy, którzy pospieszyli z przekazaniem książek dla uchodźców w Polsce.
Zarówno aktywni, jak i potencjalni czytelnicy biblioteki, którzy przyjechali do naszego kraju po agresji rosyjskiej, dzięki darowiźnie Fundacji będą mogli skorzystać ze zbioru prawie 1800 ebooków i audiobooków w języku ukraińskim dostępnych w abonamencie bibliotecznym Legimi w naszej placówce – kryminałów, romansów, literatury obyczajowej, reportaży, biografii oraz książek dla dzieci i młodzieży.
Katalog Legimi to także ponad 177.000 pozycji, przede wszystkim w języku polskim, dostępnych w naszej ofercie. By wypożyczyć czytnik wraz z kodem dającym dostęp na 30 dni do katalogu Legimi, należy zgłosić się do naszej biblioteki.
Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Legimi to wiodąca na rynku platforma z ebookami, audiobookami i synchrobookami dostępnymi w modelu abonamentowym. Współpracuje z blisko 1100 bibliotek w Polsce i zagranicą.
Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla młodzieży, które przeprowadzi Beata Końca – absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, ukończonej na UPH w Siedlcach oraz technik odzieżowy.
W ostatnich latach brała udział w wielu wystawach, wystawiała swoje autorskie prace i projekty.
Najważniejsze:
autorski pokaz mody na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach (2019 r.), wystawa
fotografii w Domu Kultury „3D-Trzy Przestrzenie kultury” (Lublin, 2020 r.),
wystawa fotografii i kolażu w Domu Pracy Twórczej Reymontówka (Chlewiska, 2021 r.)
Przeprowadzi warsztaty skierowane do dzieci z Gminy Skórzec (10-16 lat) o tematyce:
• Film w pigułce (podstawowe pojęcia; kompozycja, kadry, tematyka obrazu)
Na zajęciach nauczymy się obsługi prostego kreatora na smartfony do
montowania filmów krótkometrażowych lub reklamowych, w jaki
sposób uporządkować kolejność zebranych materiałów i jak dobrać muzykę.
Materiały potrzebne uczestmikom do warsztatów: Smartfon, dostęp do aplikacji
Quik
• Kolografia (podstawowe pojęcia; co to jest kolografia, matryca w grafice
warsztatowej, druk wypukły, druk wklęsły, tematyka prac). Na warsztatach
zobaczymy jak przygotować matrycę do druku wypukłego. Zapoznamy się z różnymi fakturami – np. strukturami tkanin i materiałów w otaczającej nas przestrzeni.
Wykonamy wydruk z naszych matryc i nauczymy się podpisywać prace
plastyczne.
• Zaprojektuj swój strój (podstawowe pojęcia; projektowanie odzieży, style
odzieżowe, krawiectwo, tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne, kolor w modzie)
projektowanie na płasko omówienie projektów, wycinanie form z tkanin, dobór
kolorystyki, stworzenie swojej własnej kolekcji w wybranym stylu.
• Wystawiennictwo jako moja wizytówka (podstawowe pojęcia; wystawa,
wizytówka) zorganizowanie wystawy prac wykonanych na warsztatach w
Bibliotece Publicznej w Skórcu. Stworzenie nazwy wystawy. Zaprojektowanie
plakatu, rozpowszechnienie w mediach, przygotowanie swoich prac do
wystawy, prezentacja filmów stworzonych na zajęciach.
Materiały potrzebne dzieciom do zajęć: smartfon.
Warsztaty bezpłatne dla uczestników.
Biblioteka zapewnia materiały (poza smartfonem).
Zajęcia odbywać się będą z regułami „terapii ręki”. Zakładają one
prace z kolorami i fakturami. Zajęcia przewidują przerwy na odpoczynek i
integrację. Każdy wykona prace w swoim własnym tempie i w dowolnej ilości.
Miło nam poinformować o powstaniu informatora samorządowego „Wieści Gminy Skórzec” – bezpłatnego kwartalnika. Pomysłodawcą był wójt Jerzy Długosz, zaś my przyłożyłyśmy rękę do realizacji;). Informator dostępny w formie papierowej w Urzędzie Gminy i w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu, a także w wersji elektronicznej na stronie www.gminaskorzec.pl oraz poniżej:
2 lipca 2023 r. Biblioteka W Skórcu gościła delegację z partnerskiej gminy Mühlenbecker Land z panem burmistrzem Filippo Smaldino na czele. Towarzyszył nam wójt gminy Skórzec Jerzy Długosz i sekretarz Anna Wiśniewska. Porozmawialiśmy o dotacjach na zakup książek, o dostępności, książkach w języku angielskim i niemieckim (mamy) i o nowym informatorze „Wieści Gminy Skórzec”. Miło nam było się pochwalić, że aktywnie działamy i cieszymy się z nowej siedziby. Dziękujemy pani Ewie Jagiełło za tłumaczenie. Gmina Skórzec
28 czerwca 2023 r. odbyła się wizyta studyjna bibliotekarzy powiatu siedleckiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie w filii zwanej Bioteką.
Bioteka otworzyła przed nami swe powoje i przyjęła nas gościnnie. Zobaczyliśmy jedną z najfajniejszych bibliotek w Polsce. Popatrzyliśmy i wiemy już na czym się wzorować. Marzyć warto!
Przy okazji zwiedziłyśmy Lublin i Stare Miasto, zintegrowałyśmy się z kadrą sąsiednich bibliotek i ośrodków kultury i wróciłyśmy pełne nowej dobrej energii!
12 czerwca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie oraz w Szkole Podstawowej w Dąbrówce-Stanach odbyły się spotkania z panem Maciejem Cmochem.
Pan Maciej Cmoch – fotografia przyrodnicza, autor książki „Ptaki za miedzą. Opowieści o mieszkańcach pól, łąk, pastwisk i wsi” podzielił się uczniami swoją wiedzą i pasją. Fotografuje profesjonalnie przyrodę. Siedlczanin, biolog z wykształcenia, przyrodnik z zamiłowania, zawodowo zajmuje się badaniami i ochroną ptaków.
1 czerwca 2023 r. w bibliotece odbyło się spotkanie uczniów klasy 1 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu. Gościem specjalnym był Tomek Skóra – Kawaler Orderu Uśmiechu, który pokazał dzieciom swój Order, opowiadał o jego zdobyciu, o swoich pasjach i działaniach. Rozmawialiśmy także o Fundacja Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci w której pracuje.
Było oczywiście wspólne czytanie – dzieci poznały książkę, którą napisał Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Dzieci przy okazji zwiedziły bibliotekę, poznały księgozbiór i spędziło miło czas.
Dziękujemy pani Urszuli Sitarz za inicjatywę i za wizytę!
Dnia 12 maja 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu zorganizowała gminne eliminacje 39. Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego.
Przesłuchania odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Skórcu. Wszystkich przybyłych przywitał wójt Jerzy Długosz, który życzył uczestnikom powodzenia oraz zaprezentował własne umiejętności recytatorskie;).
Do konkursu przystąpili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu, Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie i Szkoły Podstawowej w Dąbrówce-Stanach. Recytatorom przysłuchiwała się Komisja Konkursowa w składzie: Olga Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu, Sławomir Batok – wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu, Monika Zielińska – bibliotekarz szkolny. Przy ocenie uczestników komisja konkursowa brała pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się uczniowie:
w kategorii klas I-III:
Lena Cabaj,
Aleksandra Dąbrowska,
Jakub Susfał
w kategorii klas IV-VI:
Maja Jastrzębska,
Katarzyna Kadźmierczak,
Izabela Młynarczyk,
w kategorii klas VII-VIII:
Natalia Wysokińska,
Szymon Zwierzyński,
Lena Głuchowska.
Gratulujemy wszystkim biorącym udział w eliminacjach gminnych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową. Dziękujemy również nauczycielom i rodzicom, którzy przygotowali recytatorów. Laureaci eliminacji gminnych będą reprezentować gminę Skórzec w eliminacjach powiatowych Konkursu w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. Dnia 29 maja 2023 r. o godz. 10.00 wystąpią uczniowie klas I-III, natomiast 30 maja 2023 r. o godz. 10.00 uczniowie klas IV-VI i o godz. 12.00 uczniowie klas VII-VIII. Życzymy powodzenia!
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ogłaszamy konkurs na interpretację hasła tegorocznej edycji Tygodnia: „Moja – Twoja – Nasza – Biblioteka”.
Konkurs skierowany jest do mieszkańców Gminy Skórzec bez względu na wiek.
Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać pracę pod tytułem „Moja – Twoja – Nasza Biblioteka” w dowolnej formie literackiej, a także w dowolnej interpretacji tematu.
Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi.
Prace wraz z formularzami zgłoszeniowymi i wymaganymi zgodami oraz oświadczeniami można przynosić osobiście do siedziby Biblioteki, wysłać pocztą na adres Biblioteki lub na adres e-mail: biblskor@op.pl
Czas trwania konkursu: 10 maja 2023 r. – 30 maja 2023 r.
Regulamin i formularze do pobrania niżej.
REGULAMIN KONKURSU
„MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA”
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu, zwana dalej Organizatorem lub Biblioteką z siedzibą w Skórcu, adres: 08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9.
2. Celem konkursu jest:
1) promocja czytelnictwa i bibliotek,
2) promocja Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu,
3) rozwijanie umiejętności literackich uczestników,
4) rozwijanie wyobraźni,
5) rozbudzanie zainteresowań.
3. Czas trwania konkursu: 10 maja 2023 r. – 30 maja 2023 r.
4. Prace konkursowe będą opublikowane na stronie www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl, na profilu Biblioteki na Facebooku.
§ 2. Zasady uczestnictwa w konkursie
1. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Gminy Skórzec bez względu na wiek.
2. Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać pracę pod tytułem „Znajdziesz mnie w bibliotece” w dowolnej formie literackiej, a także w dowolnej interpretacji tematu.
3. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi.
4. Prace wraz z formularzami zgłoszeniowymi i wymaganymi zgodami oraz oświadczeniami można przynosić osobiście do siedziby Biblioteki, wysłać pocztą na adres Biblioteki lub na adres e-mail: biblskor@op.pl.
5. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
1) przesłanie pracy,
2) dołączenie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia wraz z wymaganymi oświadczeniami o zapoznaniu z regulaminem oraz stosownymi zgodami:
a) na przetwarzanie danych osobowych,
b) na przeniesienie autorskich praw majątkowych do przesłanej pracy i korzystanie z niej na następujących polach eksploatacji: zwielokrotniania dowolną techniką, zapisywania na przenośnych nośnikach danych, wprowadzania do pamięci komputera, rozpowszechniania i publikowania.
6. Wyrażenie zgody na publikowanie wizerunku autora pracy podczas wręczenia nagród jest dobrowolne.
7. Uczestnicy konkursu nie będą zgłaszać żadnych roszczeń względem Organizatora z tytułu wykorzystania zgłoszonych prac.
8. Kartę zgłoszenia dla osoby niepełnoletniej podpisuje rodzic lub jej opiekun prawny a także wyraża stosowne zgody wymagane regulaminem.
9. Prace nadesłane bez podpisanego druku zgłoszenia oraz wymaganych zgód i oświadczeń nie będą brały udziału w konkursie.
10. Do udziału w Konkursie można przystąpić w dowolnym dniu jego trwania.
11. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz członkowie jury nie mogą brać udziału w Konkursie.
§ 3. Zasady przyznawania nagród
1. Zwycięzców Konkursu wyłoni Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora Konkursu.
2. Kryteria oceniania:
twórczy charakter utworu,
samodzielność i oryginalność,
kreatywność,
skojarzenie z biblioteką i z książkami,
promowanie czytelnictwa.
3. Dla zwycięzcy zostanie przyznana nagroda główna a dla osób wszystkich osób biorących udział w konkursie dyplomy.
4. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 1 czerwca 2023 r. na stronie Organizatora www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl, na Facebooku Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz przez kontakt z osobami biorących udział w konkursie.
5. Od decyzji Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie.
§ 4. Przetwarzanie danych
1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych na potrzeby Konkursu „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu.
2. W związku z organizacją konkursu administrator przetwarza następujące dane:
1) Imię i nazwisko uczestnika/rodzica/opiekuna prawnego,
2) Wiek uczestnika,
3) Adres poczty elektronicznej/ numer telefonu,
3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu:
1) przeprowadzenia i realizacji Konkursu, na podstawie zgody, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) zwane dalej „RODO”;
2) rozliczenia Konkursu – w przypadku otrzymania nagrody, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO;
3) prawnie uzasadnionego interesu dotyczącego udzielenia odpowiedzi na ewentualne zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO.
4. Dane osobowe uczestników Konkursu będą przekazane Członkom Komisji Konkursowej, powołanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu.
5. Dane osobowe Zwycięzców Konkursu, a w przypadku wyrażenia odrębnej zgody – także ich wizerunek, mogą być przekazywane, a następnie publikowane na:
1) stronach internetowych Organizatora,
2) profilu Organizatora i Partnerów na portalu społecznościowym Facebook;
6. Dane osobowe będą przetwarzane nie dłużej niż to będzie niezbędne do należytego przeprowadzenia i realizacji Konkursu, jego rozliczenia, udzielenia odpowiedzi na ewentualne zapytania oraz przez okres, przez który przechowujemy dane zawarte w dokumentacji konkursowej w celach archiwalnych. W przypadku danych publikowanych przez Bibliotekę będą one publikowane nie dłużej niż 2 lata. Po upływie wyżej wymienionych okresów dane osobowe zostaną usunięte.
7. Uczestnicy Konkursu oraz ich rodzice i opiekunowie, posiadają prawo:
– do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, przy czym wycofanie zgody oznacza wycofanie udziału w Konkursie i możliwe jest przez przesłanie w wiadomości e-mail na adres: biblskor@op.pl lub złożenia rezygnacji przez jej przesłanie na adres wskazany w ust. 1, albo złożenie osobiście w siedzibie Biblioteki;
– do żądania od Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu dostępu do swoich danych / danych dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych;
– do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, że przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych i/lub danych dziecka narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości udziału w Konkursie.
9. Zakres przetwarzanych danych osobowych w Konkursie obejmuje:
1) dane Uczestników będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, wiek, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis;
2) dane opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis.
10. Państwa dane nie będą wykorzystywane do profilowania ani podejmowania zautomatyzowanych decyzji.
11. Biblioteka nie będzie przetwarzać danych w innych celach niż wskazane w § 3 ust. 1 Regulaminu.
§ 5. Postanowienia końcowe
1. Uczestnictwo w Konkursie jest jednoznaczne z pełną akceptacją niniejszego regulaminu.
2. Dodatkowych informacji na temat Konkursu udzielają pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, e-mail: biblskor@op.pl, Facebook – Biblioteka w Skórcu, tel. 25 308 11 82.
FORMULARZ ZGŁOSZENIA
DO KONKURSU „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA”
DANE UCZESTNIKA:
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………………..
Telefon………………………………………………………………………………………………………
E-mail……………………………………………………………………………………………………….
Imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego………………………………………………….
e-mail/ telefon rodzica/opiekuna prawnego……………………………………………………
……………………………………………………………
data i podpis rodzica/opiekuna prawnego
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Niniejszym wyrażam zgodę na przetwarzanie następujących danych osobowych:
1) imienia i nazwiska uczestnika/ imienia i nazwiska rodzica/ opiekuna prawnego uczestnika,
2) wieku uczestnika;
3) adresu poczty elektronicznej lub nr telefonu; w celu:
a) udziału w Konkursie „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA”;
b) informowania przez GBP w Skórcu o organizacji Konkursu „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA”, udziale w konkursie i jego wynikach.
Jednocześnie oświadczam, że zostałem poinformowana/y, iż mam prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę, a także, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie ww. zgody przed jej wycofaniem.
……………………………………………………
Imię, nazwisko uczestnika
data i podpis/ podpis uczestnika/rodzica
Oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem
Oświadczam, że znam i akceptuję postanowienia Regulaminu konkursu „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA”
…………………………………
Data i podpis uczestnika/rodzica
Zgoda na przeniesienie praw majątkowych do pracy konkursowej
Oświadczam, że wyrażam zgodę na nieodpłatne przeniesienie na Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu autorskich praw majątkowych do przesłanej pracy/pracy osoby niepełnoletniej znajdującej się pod moją opieką* w ramach konkursu „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA” i korzystanie z niej na następujących polach eksploatacji: zwielokrotniania dowolną techniką, zapisywania na przenośnych nośnikach danych, wprowadzania do pamięci komputera, rozpowszechniania i publikowania.
*niepotrzebne skreślić
…………………………………
Data i podpis uczestnika/rodzica
Zgoda na opublikowanie i rozpowszechnianie wizerunku
Wyrażam zgodę na nieodpłatne opublikowanie i rozpowszechnienie mojego wizerunku/ wizerunku osoby niepełnoletniej pozostającej pod moją opieką* (niewłaściwe skreślić) oficjalnych mediach internetowych i publikacjach Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz Gminy Skórzec poprzez publiczne wystawienie, wyświetlenie, wykorzystanie, utrwalanie, kopiowanie, obróbkę, powielanie, zwielokrotnianie w związku z konkursem „MOJA – TWOJA – NASZA BIBLIOTEKA” w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niej dostęp w miejscu i w czasie przez GBP w Skórcu wybranym.
Eliminacje gminne 39. Konkursu Recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. K. Makuszyńskiego odbędą się w Skórcu 12 maja 2023 r. o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy – ul. Siedlecka 3, Skórzec.
Uczestników eliminacji gminnych prosimy o wypełnienie kart zgłoszeniowych i dostarczenie ich na 12 maja 2023 r – osobiście, bądź elektronicznie – e-mail: biblskor@op.pl.
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Pasowanie na czytelnika to piękna inicjatywa, która odbyła się niedawno w Szkole Podstawowej w Dąbrówce-Stanach.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tej uroczystości.
Składam gratulacje dla pani Renaty Pliszki za aktywne promowanie czytelnictwa.
Pierwszakom życzymy wielu przygód z wyobraźnią. Przemiło nam, że wielu z nich są czytelnikami także Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Cieszymy się z współpracy z bibliotekami szkolnymi Gminy Skórzec i staramy się je wspierać. Często to właśnie w szkole dziecko po raz pierwszy styka się z instytucją biblioteki. Może wybierać książki niezależnie od rodziców. Ważne jest, aby była biblioteka szkolna była dobrze wyposażona i często czynna.
Kochani, chcemy gorąco podziękować wszystkim Czytelnikom, mieszkańcom Gminy Skórzec i przyjaciołom Biblioteki za każde miłe słowo, za każdą wizytę i spotkanie. Dziękujemy za to, że nas motywujecie. To był bardzo ciekawy, dobry rok dla nas. Rozwijamy się wspólnie.
Niech Biblioteka Wam służy!
SPRAWOZDANIE OPISOWE
Z DZIAŁALNOŚCI GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SKÓRCU
ZA ROK 2022
Status formalno-prawny Biblioteki
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do Rejestru Samorządowych Instytucji Kultury Gminy Skórzec. Wypełniając działalność statutową Gminna Biblioteka służy zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, edukacyjnych, kulturalnych, samokształceniowych i informacyjnych mieszkańców Gminy oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury.
Wszystkie swoje zadania realizuje w siedzibie głównej w Skórcu.
Biblioteka podlega merytorycznemu nadzorowi Biblioteki Głównej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego oraz Biblioteki Powiatowej – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznego im. Ireny Ostaszyk w Mordach.
Zadania podstawowe
Do podstawowych zadań Biblioteki należy:
1) gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych,
2) prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych,
3) prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej,
4) udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wymiany międzybibliotecznej,
5) organizowanie czytelnictwa i zapewnienie obsługi bibliotecznej osób niepełnosprawnych,
6) współdziałanie z innymi bibliotekami i instytucjami kultury w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb edukacyjnych i kulturalnych mieszkańców Gminy,
7) tworzenie i udostępnianie baz danych katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych,
8) organizowanie i prowadzenie różnych form pracy z czytelnikiem służących popularyzacji książki, sztuki i nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego gminy i regionu.
Biblioteka współpracuje z innymi bibliotekami, instytucjami kultury, podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, stowarzyszeniami i związkami twórców i artystów oraz organami władz publicznych zajmujących się działalnością kulturalną w zakresie: udostępniania zbiorów, wymiany wydawnictw, wymiany informacji, doświadczeń i osiągnięć, programów bibliotecznych, inicjatyw naukowych i kulturalnych.
Finanse Biblioteki w 2022 r.
Dotacja Organizatora: 204 417,78 zł – na bieżącą działalność biblioteki
Dotacje pozostałe:
6462,00 zł – na zakup nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”. Program ma na celu na wspieranie rozwoju czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
1500 zł – z Biblioteki Powiatowej na nowości wydawnicze.
Dane liczbowe
Księgozbiór na dzień 31.12.2022 r. liczył 21 732 woluminów.
W 2022 roku przybyło 878 książek.
Było wypożyczeń 9 550 (o 1 695 więcej niż w 2021 roku).
Mamy 949 zarejestrowanych Czytelników (ich liczba wzrosła o 139).
Komputeryzacja Biblioteki i automatyzacja procesów bibliotecznych
Placówka jest skomputeryzowana, ma dostęp do Internetu.
Praca odbywa się w systemie bibliotecznym MAK+, który oferuje:
– elektroniczną obsługę wypożyczeń,
– czytelnik ma dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu,
– ma możliwość sprawdzenia informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach korzystających z systemu MAK+ ,
– przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie,
– zamawianie/rezerwowanie /prolongowanie książek w konkretnej bibliotece.
Czytelnicy mają darmowy dostęp do Biblioteki Cyfrowej Academica. Zastępuje ona tradycyjną wypożyczalnię międzybiblioteczną i umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Użytkownicy mają możliwość dostępu do ponad 3 milionów publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego. Pozwala to studentom i uczniom na dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism) potrzebnej w procesie kształcenia oraz przygotowywaniu prac licencjackich i magisterskich. System pozwala użytkownikom na przeszukiwanie zasobów, rezerwację obiektów, wyświetlanie publikacji i tworzenie notatek do obiektów. W bibliotece w Skórcu na Academicę zostało przeznaczone jedno stanowisko komputerowe.
W Bibliotece jest możliwość korzystania z komputera z dostępem do Internetu i z pełnym pakietem Microsoft Office. Można bezpłatnie skorzystać z drukarki, xero, z skanera. Udostępniamy na miejscu tablety. Udzielamy informacji, pomagamy w pisaniu CV, redagowaniu pism urzędowych, prac domowych, korzystaniu z profesjonalnych programów graficznych.
Działalność Biblioteki w 2022 roku
Głównym naszym celem jest unowocześnienie wizerunku Biblioteki, działanie zgodnie z duchem czasu. Zależy nam na promowaniu czytelnictwa, książki i kultury w szerokim zakresie. Biblioteka włączała się poprzez swoją działalność do życia społecznego w gminie Skórzec, będąc organizatorem wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym.
Czytelnictwo
W 2022 r. aktywnie było promowane czytelnictwo, zachęcaliśmy mieszkańców do korzystania z oferty biblioteki, odwiedzania w siedzibie i online. Promowano nowości książkowe -– cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród Czytelników. Wydzielono osobne regały na nowości (dla dorosłych i dla dzieci) i ku nim w pierwszej kolejności kierowali swe kroki Czytelnicy. Jesteśmy otwarci na propozycje czytelników – zamawiamy książki wedle życzenia i zainteresowań. Zakupiono książki z rodzaju literatury obyczajowej, a także popularnonaukowej.
Została wzbogacona oferta książek dla dzieci i młodzieży – przybyło mnóstwo książek edukacyjnych, książeczek sensorycznych, o emocjach, a także komiksów, mangi i literatury pięknej. Dzieci i młodzież to bardzo ważna grupa, którą chcielibyśmy przyciągnąć do biblioteki i zachęcić do czytania książek, ponieważ ważne jest kształtowanie nawyków czytelniczych od dzieciństwa.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu ma w swym księgozbiorze około 50 książek z dużą czcionką. Staramy się poszerzać swoją ofertę o kolejne pozycje. Czytanie nie musi być męczące dla oczu.
W Bibliotece można wypożyczać audiobooki – książki do wysłuchania.
Nowa siedziba
Ogromnie cieszymy się z nowego lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, który obecnie znajduje się przy ul. Siedleckiej 9 na parterze budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu. Metraż biblioteki wynosi 83 m2 (plus pomieszczenia gospodarcze). To świetny punkt na mapie gminy – znajduje się w centrum Skórca.
Z biblioteki liczniej niż wcześniej korzystają uczniowie, ich rodzice i grono pedagogiczne ZS-P, przychodzą bezpośrednio po lekcjach lub przed, mają naprawdę blisko. Innym jest łatwo trafić, dotrzeć, nie ma problemu z zaparkowaniem. Biblioteka jest łatwo dostępna dla osób niepełnosprawnych, seniorów i rodzin z dziećmi. Nowa siedziba pozwala na organizację kameralnych warsztatów i spotkań oraz lekcji bibliotecznych, odwiedzają nas całe grupy. Bez problemu wchodzą rodzice z wózkami, młode mamy mają chwilę wytchnienia.
Mamy nadzieję, że z czasem uda nam się wymienić regały na takie spełniające standardy dostępności – powinny być do maksymalnej wysokości 2 metrów, a odstęp między nimi nie powinien być mniejszy niż 1 m. Będziemy szukać zewnętrznych środków. Brakuje magazynu na książki i profesjonalnej czytelni. Liczę, że w przyszłości, dzięki Organizatorowi, uda się powiększyć Bibliotekę o te dodatkowe, ale niezbędne do dalszego rozwoju działalności pomieszczenia.
Selekcja księgozbioru
W roku 2022 rozpoczęto kolejną selekcję księgozbioru – ubytkowano książki nieaktualne, zniszczone, zdublowane. Zostały książki w dobrym stanie, potrzebne i ciekawe. Ogłosiliśmy, że chętni mogą wziąć zubytkowane książki. W większości rozeszły się między mieszkańcami gminy Skórzec. Pozostałą część przekazaliśmy do antykwariatu.
Postacie i obchody rocznicowe roku 2021
Pamiętaliśmy, że rok 2022 był rokiem Ignacego Łukasiewicza, Józefa Mackiewicza, Marii Grzegorzewskiej, Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz i Józefa Rufina Wybickiego. Z tej okazji zorganizowaliśmy różne wydarzenia z związane z tymi postaciami i nawiązywaliśmy do tych osób w rozmowach z czytelnikami.
Współpraca
Współpracujemy z przedszkolami – organizując wizyty i wspólne działania. Dzieci z uwagą słuchają bajek i szukają interesujących je pozycji na półkach. Przedszkolanki wypożyczają książki dla grup, urozmaicając zajęcia i nawiązując lekturami do omawianych przez siebie tematów. Goście często wracają z rodzicami, żeby się zapisać i wypożyczać kolejne książki. W nowej siedzibie odwiedzają nas także uczniowie ze szkół podstawowych.
Jest nam bardzo miło, jak jesteśmy zapraszane na uroczystości w szkołach gminy Skórzec. Akademia „Katyń… ocalić od zapomnienia” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu, 10-lecie nadania imienia Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie, Narodowe Czytania w szkołach, udział w przedstawieniu pt. „Wspomnienia babci Józi”(zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Dąbrówce-Stanach z okazji Święta Niepodległości) i wiele innych wydarzeń. Dzięki takim spotkaniom uczniowie i grono pedagogiczne zapoznają się z pracownikami Biblioteki, nawiązują się relacje, współprace.
Gościliśmy kilkakrotnie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Skórcu. Osoby niepełnosprawne przychodzą wraz z opiekunami, zapoznają się z Biblioteką i księgozbiorem. Spotkania to również często warsztaty w Bibliotece – uczestnicy wykonali przepiękne zakładki do książek z okazji Walentynek dla czytelników. WTZ wziął też udział w konkursie na kartkę świąteczną z Gminy Skórzec.
Biblioteka kilka razy gościła podopiecznych Zakładu Opiekuńczego-Leczniczego i Dziennego Domu Opieki w Oleśnicy, którzy często są mieszkańcami gminy Skórzec. Seniorzy przyjeżdżają do Biblioteki na spotkania i warsztaty odbywające się w Bibliotece. Zapoznają się z księgozbiorem, wypożyczają książki, uczestniczą w zajęciach, które dla nich przygotowujemy.
Biblioteka współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Skórcu. Obie instytucje wspierają się w działaniach na rzecz mieszkańców Gminy Skórzec, organizują i konsultują ze sobą pomysły i plany.
Biblioteka ściśle współpracuje z Biblioteką Powiatową. Otrzymujemy liczne pochwały za swoją działalność i zaangażowanie, także od Biblioteki Wojewódzkiej. Integrujemy się z środowiskiem bibliotekarzy powiatu siedleckiego, jesteśmy w stałym kontakcie z pracownikami bibliotek i Gminnych Ośrodków Kultury. Współpracujemy, doradzamy sobie, mamy wspólne tematy. W maju 2022 r. w Wołyńcach z okazji Dnia Bibliotekarza zorganizowano ognisko i poczęstunek. Zaś 13 czerwca odbyła się studyjna wizyta bibliotekarzy powiatu siedleckiego w Bibliotece Wojewódzkiej m.st. Warszawy, która prowadzi nad nami nadzór merytoryczny. Po czasie pandemii, mogliśmy zobaczyć, gdzie nasi instruktorzy pracują i skąd ślą do nas e-maile, poznać ich osobiście i zwiedzić wszystkie zakątki Biblioteki Wojewódzkiej.
Bierzemy czynny udział w wydarzeniach gminnych oraz parafialnych, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, OSP i inne instytucje.
Osobnym tematem jest współpraca z fundacjami, którą bardzo cenimy. Dzięki współpracy z kilkoma, m.in. z Fundacją Aktywny Człowiek – działalność nasza jest wzbogacona. Są realizowane projekty, warsztaty, spotkania, za które mieszkańcy gminy nie muszą płacić, a są dofinansowane np. z środków Województwa Mazowieckiego. Otrzymaliśmy książki, darmowe szkolenia. Zamierzamy dbać o tę z współpracę w następnych latach.
6) Szkolenia
Pracownicy biblioteki podnoszą swoje kwalifikacje. W 2022 roku brali aktywny udział w szkoleniach i seminariach organizowanych przez Bibliotekę Powiatową oraz szkoleniach online organizowanych przez biblioteki, fundacje i instytucje na terenie całego kraju. Słuchamy przydatnych webinarów, szukamy inspiracji, pomysłów, śledzimy nowinki biblioteczne, prenumerujemy czasopismo branżowe, korzystamy z strony GoodBooks, LaBib i bibliotekapubliczna.pl.
7) Biblioteka w Internecie
a) profil na Facebooku – założenie profilu na Facebooku spotyka się z pozytywną reakcją Czytelników i mieszkańców gminy Skórzec. Na stronie umieszczane są zdjęcia nowości książkowych, informacje o wydarzeniach, konkursach, posty tematyczne i relacje. Powstały przypominajki o świętach, promowano literaturę i czytelnictwo. Bardzo dużo Czytelników rezerwuje przez Messengera książki, przedłuża termin zwrotu, składa zapytania, przesyła informacje i prace konkursowe.
b) strona internetowa www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl – prowadzona jest strona internetowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu. Stronę dofinansowała Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego – pokrywając koszty jej założenie i koszty obsługi informatycznej. Na stronie znajdują się ogłoszenia, relacje z wydarzeń w bibliotece, informacje o książkach, a także katalog online biblioteki w Skórcu (dodatkowo katalog centralny powiatu i katalog biblioteki wojewódzkiej). Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
c) katalog online – mocno promujemy nasz katalog online, znajdujący się na stronie szukamksiazki.pl. Czytelnicy po wpisaniu Biblioteki Skórzec mogą zobaczyć jakie książki mamy w Bibliotece. Dla posiadaczy karty bibliotecznej jest możliwość rezerwacji książek przez stronę. Część Czytelników zamawia książki będąc w domu i przychodzi po gotowe zamówienie, które przygotowuje bibliotekarz.
d) Biblioteka zakupiła kody na platformę Empik Go i oferuje je czytelnikom za darmo. Czytelnicy mogą korzystać z e-booków i audiobooków na tej platformie.
Kody cieszyły się sporym zainteresowaniem. Okazało się, że sporo mieszkańców gminy czyta w ten sposób książki, także w trakcie codziennych zajęć, uprawiania sportu lub w kolejce.
e) Tworzymy same plakaty, grafiki, zaproszenia, dyplomy, które wzbogacają nasz wizerunek na zewnątrz. Roll-up, torby z logo biblioteki, nowe karty biblioteczne, zakładki dla czytelników – to też promocja Biblioteki i czytelnictwa. Staramy się, aby było nowocześnie, kolorowo i przyjaźnie.
Najważniejsze wydarzenia zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu
Spotkania autorskie:
21.01.2022 r.
Spotkanie autorskie z Wiesławą Kwiek Wiesława Kwiek pochodzi z naszej gminy. Pisarkę przywitał wójt Jerzy Długosz. Pani Wiesława zaprezentowała nam ”Co cieszy, a co śmieszy przy pisaniu książek”. Ma nie lada doświadczenie, gdyż jest polonistką, autorką wielu pozycji, m.in. „Od września do czerwca”, „Smak istnienia”, „Wróżba”, „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, „Niebo-piekło”, „Zanim przyrzeknę Ci miłość” i „Pieśń ujdzie cało… Historia i legendy Ziemi Sokołowskiej”. Jest mocno zaangażowana w promocję historii i kultury regionu – stron z których pochodzi i stron, gdzie obecnie mieszka, czyli w Sokołowie Podlaskim. Szczególnie ważne są dla nas tomy opowiadań „Mgliste sny minionych dni”, w których znajdują się liczne fragmenty dotyczące gminy i parafii Skórzec. Poznaliśmy niesamowite wspomnienia zatrzymane w pamięci, opisy rodzinnych tragedii, dawnych obyczajów, zabaw dzieci, czasów wojennych i późniejszych.
10.06.2022 r.
Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Grali-Dąbrowiźnie – zorganizowane przez Gminną Bibliotekę. Marek Michalak to wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, Kawaler Orderu Uśmiechu, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Mogliśmy porozmawiać o jego najnowszej książce „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Książka dla dzieci w każdym wieku, jest bestsellerem na rynku, wysoko plasuje się w rankingu. Spotkanie było jednym z punktów obchodów 10lecia nadania szkole imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.
18.11.2022 r.
Spotkania autorskie z Judytą Piskorz Judyta Piskorz to młoda pisarka pochodząca z naszych okolic i związana z naszą Gminą. Zadebiutowała w 2022 roku pięknie wydaną książką pod tytułem „Zaczarowane historie”, którą gorąco polecamy dzieciom i dorosłym. W trzynastu bajkach zapisanych wierszem poznamy ciekawe historie oraz drogowskazy do szczęśliwego życia. Spotkania, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Dąbrówce-Stanach oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu były bardzo inspirujące. Pisarka zapoznała dzieci z swą twórczością, a także opowiedziała o tym jak ważne jest spełnianie marzeń. Uczniowie zastanowili się nad nawykami, stworzyli też mapy marzeń i – mam nadzieję – wynieśli z tego postanowienie pracy nad nimi. Jako zawodowy fizjoterapeuta i trener medyczny, pani Judyta wprowadziła elementy ruchu w formie zabawy.
2 ) Konkursy:
recytatorski
Powiatowy Konkurs Recytatorski „Twórczość Marii Konopnickiej” dla uczniów szkół podstawowych powiatu siedleckiego. Konkurs został zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu i bibliotekę szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu. Patronat nad konkursem objęła biblioteka powiatowa Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk oraz Wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz. Rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej i konkurs był okazją dla uczniów do bliższego zapoznania się z jej wspaniałą twórczością. 26 października 2022 r. odbył się finał. W Konkursie udział wzięło 11 placówek z powiatu siedleckiego, które w etapie szkolnym wytypowały po jednym reprezentancie kategorii (klasy 1-3, 4-6 i 7-8). Poziom recytacji był wysoki i wyrównany. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i nagrody książkowe, m.in. reprinty książek Marii Konopnickiej (wznowienie książki w takiej samej szacie graficznej, jak jej pierwsze wydanie). Dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki Konopnickiej wydane w 1891 roku. Wydawnictwo Arctów związane z gminą Skórzec wydawało jako jedne z pierwszych jej poezje. Szkoły, które zgłosiły się: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu, Niepubliczna Szkoła w Gołąbku, Szkoła Podstawowa im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Nowych Iganiach, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Chodowie – Zespół Oświatowo-Wychowawczy w Strzale, Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stany, Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy I Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim, Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie, Zespół Szkół Publicznych im. Henryka Sienkiewicza w Suchożebrach, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żeliszewie Podkościelnym oraz Zespół Oświatowy w Żelkowie-Kolonii. Biblioteka organizowała także eliminacje gminne XXXVIII Konkursu Recytatorskiego dla dzieci im. Kornela Makuszyńskiego i wzięła udział jako opiekun zakwalifikowanych uczniów w eliminacjach powiatowych w Reymontówce w Chlewiskach.
plastyczny
Na konkurs plastyczny „Kartka świąteczna z Gminy Skórzec” napłynęło blisko 180 prac, wykonanych przez dzieci i dorosłych. Nagrodę główną zdobyła Nikola Strymer, której praca nas zachwyciła. Charakterystyczny rysunek kościoła, herb gminy Skórzec i całość – pięknie. Komisja Konkursowa przyznała również wyróżnienie dla pań Ewy Długosz i Bożeny Długosz za wspólnie wykonaną (wyhaftowaną) kartkę. Obie prace zostały zeskanowane i wydrukowane w formie pocztówki A6. Kartki można było pobrać w siedzibie Biblioteki. Najładniejsze prace zostały wybrane przez sekretarz Gminy Skórzec i zostały w oryginale wysłane do zaprzyjaźnionych instytucji i osób.
3) Wystawy:
13.08.2022 r.
Wystawa fotograficzna prac konkursowych „Kobieta z książką” zaprezentowana na Gminnym Dniu Kobiet w Skórcu.
4) Warsztaty:
15.02.2022 r.
warsztaty „Las w szkle”, przeprowadzone przez panią Karolinę z Fundacji Aktywny Człowiek. Uczestniczki warsztatów mogły wykonać własnoręcznie kompozycję lasu w słoju i zabrać do domu swoje piękne dzieła. Atmosfera spotkania była cudowna, pełna kobiecej pozytywnej energii.
12.03.2022 r.
warsztaty z scrapbookingu dla dzieci przeprowadzone przez pracownika biblioteki.
18.03.2022 r.
warsztaty „Makrama” – znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Uczestniczki wykonały swoje ponadczasowe ozdoby.
9.03.2022 r.
Warsztaty dietetyczne „Sekrety kobiecego piękna” przeprowadzone przez mgr Katarzynę Jastrzębską, mieszkankę gminy Skórzec, profesjonalną dietetyk. Uczestnicy mogli uzyskać indywidualne porady.
30.06.2022 r.
warsztaty „Punch Needle”, które przeprowadziła pani Kasia z Fundacja Le Natiga. Punch needle to technika haftu pętelkowego – tkanie wzorów za pomocą specjalnej igły. Każda z uczestniczek mogła nauczyć się jak wykonać swoją pracę, wypróbować igły, materiały i włóczki.
maj – październik
psychologiczne „Pozytywna moc możliwości” realizowane przez Fundację Aktywny Człowiek, sfinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego.
sierpień
warsztaty wakacyjne dla dzieci z robienia drzewka z chrobotka, z malowania kubków i lampionów.
maj – październik
warsztaty artystyczne dla seniorów – z decoupage, z wyszywania – integrujące starsze osoby. Realizowane przez Fundację Aktywny Człowiek, sfinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego.
17.11.2022 r.
warsztaty z robienia czapek na drutach – przeprowadzone przez panią Katarzynę Przygodę-Burek. Uczestniczki mogły nauczyć się wykonywania czapek, zaś druty i włóczki otrzymały na własność. Spotkanie przebiegło w bardzo pozytywnej atmosferze.
5) Inne:
1.04.2022 r.
W świetlicy OSP w Skórcu odbyło się spotkanie „Prozdrowotne działanie ziół” zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu i Spółdzielnia Socjalna „Zioła Siedleckie”. Prelegentki to pani Alicja Zasuwik, prezes Spółdzielni oraz pani Maria Bore. Pani prezes opowiedziała o skupie ziół znajdującym się w Teodorowie – Gmina Skórzec, zachęcała do zbioru i uprawy we własnym zakresie. Przedstawiła jakie zioła rosną w naszej okolicy i jakie warto zbierać. W drugiej części spotkania pani Maria Bore z ogromną pasją opowiadała nam jakie zioła są szczególnie lecznicze, co warto i w jaki sposób stosować. Uczestnicy mogli się dowiedzieć jak pomóc sobie w poszczególnych dolegliwościach, co zażywać, kiedy najlepiej zbierać dane zioła. Spróbowaliśmy soku z brzozy i innych ziół. Na pożegnanie otrzymaliśmy herbatki ziołowe z Spółdzielni. Było bardzo interesująco – dużo rozmów i pytań do prowadzących, zaś publiczność również miała dużą wiedzę o ziołolecznictwie.
Luty 2022 r.
Walentynki w Bibliotece – po raz kolejny zorganizowałyśmy akcję „Nie oceniaj książki po okładce” – na Czytelników czekały tajemniczo opakowane książki do wylosowania. Dopiero w domu Czytelnik mógł zobaczyć jaką książkę wylosował do czytania. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród dorosłych i dzieci. Rozdawane były walentynkowe zakładki do książek, zaś chętni mogli skorzystać z tzw. „kreatywnego koszyka” i sami wykonać prezenty dla kochanych bliskich.
3.09.2022 r.
Po raz trzeci obyło się Narodowe Czytanie w Skórcu. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Gościem honorowym była dr Barbara Stelingowska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Wśród czytających był wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz, Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu, Elżbieta Łastowska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomek Skóra – Kawaler Orderu Uśmiechu, ksiądz diakon Konrad Okwiecińśki z Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Swoich reprezentantów miały szkoły podstawowe – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu, Szkoła Podstawowa w Dąbrówce-Stanach i Zespół Oświatowy w Żelkowie- Kolonii. Lektorami byli również Artur Jastrzębski-Pypowski z żoną Ewą, Katarzyna Pucyk-Olszewska, pani Renata Olczak, Danuta Proczka oraz Urszula Olszewska. Wszystkim czytającym wręczono pamiątkowe egzemplarze ufundowane przez Bibliotekę. Zapraszamy wszystkich na Narodowe Czytanie w 2023 roku – będziemy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
15.09.2022 r.
Jesienne Targi Książki 2022 w Warszawie – dyrektor Biblioteki odwiedziła stoiska wydawnictw, gdzie można było zapoznać się z nowościami i wziąć każdą książkę do ręki. Na targach było uczestniczyć w spotkaniu z dr Aleksandrą Piotrowską i Arturem Barcisiem nt. „Rola książki w życiu dziecka”. Wdzięczna jestem za przemiłe towarzystwo Annie Krasnodębskiej, prowadzącej bloga „Zaczytana Rolniczka”, mieszkance gminy Skórzec.
29.09.2022 r.
Dzień Głośnego Czytania – Bibliotekę odwiedziły licznie przedszkolaki na wspólne czytanie książek.
1.10.2022 r.
Noc Bibliotek – ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą. Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu z tej okazji przygotowała zajęcia dla dzieci. Odbyły się Podchody Biblioteczne ulicami Skórca. Dzieci i młodzież miały do wykonania iść wyznaczoną trasą, odnaleźć kryjówki z zagadkami i zadaniami. Uczestnicy biegli od punktu do punktu pełni zapału i rozwiązywali zadania przygotowane przez bibliotekarkę. Spacer po Skórcu był bardzo ciekawy. Wcześniej w Bibliotece można wykonać krasnale – z skarpet i ryżu. Z okazji roku Marii Konopnickiej dzieci zapoznały się z bajką „Krasnoludki”. Na zakończenie – odbył się poczęstunek w Bibliotece.
18.10.2022 r.
III Kongres Kultury Diecezji Siedleckiej – liczna reprezentacja bibliotekarzy powiatu siedleckiego wzięła udział w Kongresie, który odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W tym roku zorganizowany w nowej formule, otwartej na rozmowy, dyskusje, wymianę doświadczeń, pozyskanie nowych kontaktów i konsultacje bezpośrednie z ekspertami z całej Polski. Wspaniali goście – Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Dariusz Jaworski – dyrektor Instytutu Książki, Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Sebastian Wojnowski – Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i inni. Niesamowicie było wysłuchać jak pięknie mówią o bibliotekach, o książkach, o czytelnictwie.
Grudzień 2022 r.
Biblioteczny kalendarz adwentowy – zaprosiliśmy Czytelników do wspólnego odliczania do Świąt Bożego Narodzenia. Na Facebooku biblioteki umieszczaliśmy ciekawostki o świętach, zagadki i anegdoty.
22.12.2022 r.
Odbył się wyjazd do Teatru Wielkiego/Opery Narodowej zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu przy współpracy z PUH „Plus”. Grupę 28 osób czekał wyjątkowy wieczór. „Don Kichot” to jeden z najważniejszych baletów wielkiego francuskiego choreografa Mariusa Petipy, który zyskał sobie miano ojca baletu klasycznego. Planujemy następne wyjazdy.
6)Przez cały rok
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, we współpracy z bibliotekami publicznymi, realizowany jest projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym. Trwa wydawanie Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzymuje w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Wciąż trwa akcja #bookcrossing – wymiana książek między Czytelnikami. Jest wydzielony regał na nie (biało-zielony domek). Każdy może przynieść książki niepotrzebne – w dobrym stanie – i wziąć inne na własność.
7) Obywatele Ukrainy
Po wybuchu wojny na Ukrainie Biblioteka czynnie włączyła się w działania na rzecz uchodźców w gminie Skórzec. Aktywnie wspomagaliśmy zbiórkę na rzecz Ukraińców zamieszkałych w naszej gminie. Odzew czytelników i mieszkańców gminy był bardzo duży. Włączyliśmy się do akcji książek ukraińskich dla bibliotek, otrzymaliśmy sporo egzemplarzy. Biblioteka w Skórcu bierze udział w projekcie „Podaruj książkę ukraińskim dzieciom”, realizowanym wspólnie przez Fundację Metropolia Dzieci i Instytut Książki. Celem projektu jest zapewnienie dostępu do literatury w języku ojczystym uchodźcom z Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli swój nowy dom. Zakupiliśmy słowniki polsko-ukraińskie i podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego, materiały pomocowe dla nauczycieli, którzy musieli się dostosować do pracy z ukraińskimi uczniami. Część książek dla dzieci w języku ukraińskim wypożyczyliśmy bibliotece szkolnej w Dąbrowce-Stanach, gdzie uczęszcza sporo dzieci z Ukrainy i tam bardzo się cieszono z tych książek.
Podsumowując:
rok 2022 był bardzo dobrym rokiem dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu. Aktywnie działała, powiększając księgozbiór i przyciągając nowych czytelników, była widoczna na terenie Gminy, a także poza nim. Służyła mieszkańcom i rozwijała czytelnictwo. Nowy lokal poprawił warunki działalności, ma świetną lokalizację z której jesteśmy zadowoleni. Cieszymy się z dobrej współpracy z Organizatorem, dziękujemy za wsparcie i dobre słowa. Nie poprzestajemy na laurach. Staramy się cały czas rozwijać, poszerzać swoją ofertę, uaktualniać swój księgozbiór, proponować różne formy spędzania czasu. Pamiętamy, że biblioteka to nie tylko książki. To także atmosfera i podejście do Czytelnika.
7 marca 2023 r. w domu parafialnym w Skórcu odbyło się spotkanie autorskie Zofii Paczóskiej, która promowała książkę „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”.
Książka zawiera 50 historii kapliczek i krzyży. Wzbogacona zdjęciami autorstwa Agi Król i Tomasza Pawlicy, a także obrazami znakomitego malarza regionalisty – Mirosława Greluka. Niesamowitej duchowości dodała książce poezja Marii Woźniak, pochodzącej z Wołyniec.
Temat ważny, gdyż owe kapliczki stanowią istotną cząstkę krajobrazu i kultury. Wspólnie zastanawialiśmy się nad ich rolą i funkcją – religijną, historyczną, etnograficzną. Niesamowita była interakcja pani Zofii z publicznością – było dużo opowieści z widowni, rozmowy, wspomnienia, rozważania. Nie zabrakło wzruszeń i uśmiechu przez łzy. Wielki Post to dobry moment na zatrzymanie się dosłownie przy drodze, spacer w te miejsce zaciszne, uklęknięcie w sercu.
Opracowanie powstało dzięki konkursowi historyczno-literackiemu, w którym udział wzięło wiele osób. Wiemy, że planowana jest kolejna edycja „Tajemnic…” i mamy ogromną nadzieję, że znajdą się w niej kapliczki i krzyże z gminy Skórzec.
Na stronie Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu znajduje się publikacja online „Znaki wiary w parafii Skórzec”, gdzie znajduje się wiele zdjęć:
Chcielibyśmy jednak, żeby zapisać historię lokalnych krzyży i kapliczek. Rozmawiajmy o nich, zapisujmy wiadomości, pytajmy. Wspólnie z parafią oraz panią Zofią Paczóską chcielibyśmy stworzyć piękne opracowanie tych ważnych miejsc w gminie – parafii Skórzec.
Osoby zainteresowane zapraszamy do wstępnego kontaktu z Olgą Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Zofia Paczóska
od lewejZofia Paczóska, Olga Gajo, Mirosław Greluk
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na pracę w formie płaskiej obrazującą dobry nawyk – jaki się ma lub chciałoby mieć.
dla wszystkich mieszkańców Gminy Skórzec
bez względu na wiek!
czas trwania konkursu: 13 lutego 2023 r. – 23 lutego 2023 r.
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
„DOBRE NAWYKI”
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu, zwana dalej Organizatorem lub Biblioteką z siedzibą w Skórcu, adres: 08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9.
2. Celem konkursu jest:
1) promocja dobrych nawyków i zdrowego stylu życia,
2) promocja Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu,
3) rozwijanie umiejętności plastycznych uczestników,
4) rozbudzanie zainteresowań, zachęta do zastanowienia się nad definicją nawyków.
3. Czas trwania konkursu: 13 lutego 2023 r. – 23 lutego 2023 r.
1. Konkurs skierowany jest do czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu posiadających aktywną kartę biblioteczną i dla mieszkańców Gminy Skórzec bez względu na wiek.
2. Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać pracę pod tytułem „Dobre nawyki” pracę dowolną trwałą techniką plastyczną w formie płaskiej (rysunkowej, malarskiej, papierowego kolażu) obrazującą dobry nawyk – jaki ma lub chciałby mieć.
3. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi.
4. Prace wraz z formularzami zgłoszeniowymi i wymaganymi zgodami oraz oświadczeniami można przynosić osobiście do siedziby Biblioteki, wysłać pocztą na adres Biblioteki lub na adres e-mail: biblskor@op.pl.
5. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
1) przesłanie pracy,
2) dołączenie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia wraz z wymaganymi oświadczeniami o zapoznaniu z regulaminem oraz stosownymi zgodami:
a) na przetwarzanie danych osobowych,
b) na przeniesienie autorskich praw majątkowych do przesłanej pracy i korzystanie z niej na następujących polach eksploatacji: zwielokrotniania dowolną techniką, zapisywania na przenośnych nośnikach danych, wprowadzania do pamięci komputera, rozpowszechniania i publikowania.
6. Wyrażenie zgody na publikowanie wizerunku autora pracy podczas wręczenia nagród jest dobrowolne.
7. Uczestnicy konkursu nie będą zgłaszać żadnych roszczeń względem Organizatora z tytułu wykorzystania zgłoszonych prac.
8. Kartę zgłoszenia dla osoby niepełnoletniej podpisuje rodzic lub jej opiekun prawny a także wyraża stosowne zgody wymagane regulaminem.
9. Prace nadesłane bez podpisanego druku zgłoszenia oraz wymaganych zgód i oświadczeń nie będą brały udziału w konkursie.
10. Do udziału w Konkursie można przystąpić w dowolnym dniu jego trwania.
11. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz członkowie jury nie mogą brać udziału w Konkursie.
§ 3. Zasady przyznawania nagród
1. Zwycięzców Konkursu wyłoni Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora Konkursu.
2. Kryteria oceniania:
twórczy charakter utworu,
samodzielność i oryginalność,
kreatywność,
promowanie czytelnictwa.
3. Dla zwycięzcy zostanie przyznana nagroda główna – książka „Zaczarowane historie” Judyty Piskorz, a dla osób wszystkich osób biorących udział w konkursie dyplomy.
4. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 24 lutego 2023 r. na stronie Organizatora www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl, na Facebooku Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz przez kontakt z osobami biorących udział w konkursie.
5. Od decyzji Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie.
§ 4. Przetwarzanie danych
1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych na potrzeby Konkursu „Dobre nawyki” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu.
2. W związku z organizacją konkursu administrator przetwarza następujące dane:
1) Imię i nazwisko uczestnika/rodzica/opiekuna prawnego,
2) Wiek uczestnika,
3) Adres poczty elektronicznej/ numer telefonu,
3. Dane osobowe przetwarzane będą w celu:
1) przeprowadzenia i realizacji Konkursu, na podstawie zgody, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) zwane dalej „RODO”;
2) rozliczenia Konkursu – w przypadku otrzymania nagrody, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO;
3) prawnie uzasadnionego interesu dotyczącego udzielenia odpowiedzi na ewentualne zapytania, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO.
4. Dane osobowe uczestników Konkursu będą przekazane Członkom Komisji Konkursowej, powołanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu.
5. Dane osobowe Zwycięzców Konkursu, a w przypadku wyrażenia odrębnej zgody – także ich wizerunek, mogą być przekazywane, a następnie publikowane na:
1) stronach internetowych Organizatora,
2) profilu Organizatora i Partnerów na portalu społecznościowym Facebook;
6. Dane osobowe będą przetwarzane nie dłużej niż to będzie niezbędne do należytego przeprowadzenia i realizacji Konkursu, jego rozliczenia, udzielenia odpowiedzi na ewentualne zapytania oraz przez okres, przez który przechowujemy dane zawarte w dokumentacji konkursowej w celach archiwalnych. W przypadku danych publikowanych przez Bibliotekę będą one publikowane nie dłużej niż 2 lata. Po upływie wyżej wymienionych okresów dane osobowe zostaną usunięte.
7. Uczestnicy Konkursu oraz ich rodzice i opiekunowie, posiadają prawo:
– do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, przy czym wycofanie zgody oznacza wycofanie udziału w Konkursie i możliwe jest przez przesłanie w wiadomości e-mail na adres: biblskor@op.pll lub złożenia rezygnacji przez jej przesłanie na adres wskazany w ust. 1, albo złożenie osobiście w siedzibie Biblioteki;
– do żądania od Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu dostępu do swoich danych / danych dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych;
– do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, że przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych i/lub danych dziecka narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w Konkursie. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości udziału w Konkursie.
9. Zakres przetwarzanych danych osobowych w Konkursie obejmuje:
1) dane Uczestników będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, wiek, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis;
2) dane opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis.
10. Państwa dane nie będą wykorzystywane do profilowania ani podejmowania zautomatyzowanych decyzji.
11. Biblioteka nie będzie przetwarzać danych w innych celach niż wskazane w § 3 ust. 1 Regulaminu.
§ 5. Postanowienia końcowe
1. Uczestnictwo w Konkursie jest jednoznaczne z pełną akceptacją niniejszego regulaminu.
2. Dodatkowych informacji na temat Konkursu udzielają pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, e-mail: biblskor@op.pl, Facebook – Biblioteka w Skórcu, tel. 25 308 11 82.
1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu, zwana dalej Organizatorem, z siedzibą w Skórcu, adres: 08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9.
2. Celem konkursu jest:
1) kultywowanie tradycji świątecznych wysyłania kartek bożonarodzeniowych,
2) rozwijanie umiejętności plastycznych uczestników,
3) promocja Gminy Skórzec i Gminnej Biblioteki Publicznej,
4) promowanie talentów plastycznych pochodzących z Gminy Skórzec,
5) wykonanie kartek świątecznych, które będą wysłane przez Urząd Gminy Skórzec i Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu do zaprzyjaźnionych instytucji i partnerów, przyjaciół oraz osób samotnych.
3. Najładniejsze prace będą wysłane w oryginale a zwycięska praca zostanie powielona w formie druku jako kartka świąteczna z gminy Skórzec.
5. Prace konkursowe będą opublikowane na stronie Urzędu Gminy Skórzec www.gminaskorzec.pl, na profilu Organizatora na Facebooku i na stronie www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl – za zgodą biorącego udział w Konkursie.
6. Adres e-mailowy Organizatora: biblskor@op.pl
§ 2. Zasady uczestnictwa w konkursie
1. Konkurs skierowany jest do Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu posiadających aktywną kartę biblioteczną i dla wszystkich mieszkańców Gminy Skórzec.
2. Konkurs jest adresowany do wszystkich bez względu na wiek.
3. Uczestnik konkursu ma za zadanie wykonać kartkę świąteczną w formacie A5, dowolną trwałą techniką plastyczną w formie płaskiej (rysunkowej, malarskiej, papierowego kolażu), umożliwiającą przygotowanie projektu poligraficznego i druk.
4. Prace nadesłane na Konkurs, na adres organizatora, muszą być pracami własnymi.
5. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest:
1) wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszenia, stanowiącego załącznik do regulaminu oraz nadesłanie go łącznie z pracą w terminie trwania konkursu do organizatora wraz z wymaganymi oświadczeniami i zgodami:
a) oświadczeniem o zapoznaniu się z Regulaminem i akceptacji Regulaminu,
b) wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych,
c) wyrażeniem zgody na przeniesienie autorskich praw majątkowych do pracy konkursowej.
6. Uczestnik, rodzic/opiekun prawny uczestnika może wyrazić zgodę na publikację wizerunku. Wyrażenie zgody uczestnika/opiekuna prawnego uczestnika na rozpowszechnianie wizerunku, który będzie utrwalony podczas wręczenia nagród jest dobrowolne i nie jest warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w konkursie, a konsekwencją jej niewyrażenia będzie brak możliwości zamieszczenia wizerunku zwycięzcy przez Organizatora na stronach wskazanych w § 1 ust. 5.
7. Formularz zgłoszenia dla osoby niepełnoletniej podpisuje rodzic lub jej opiekun prawny.
8. Do kartki należy dołączyć informację (nie przyklejać!) zawierającą:
1) imię i nazwisko autora pracy, wiek;
2) adres, telefon, e-mail, ew. nazwę placówki,
9. Pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz członkowie komisji konkursowej a także członkowie ich rodzin nie mogą brać udziału w konkursie.
§ 3. Zasady przyznawania nagród
1. Zwycięzców konkursu wyłoni komisja konkursowa powołana przez Organizatora konkursu.
2. Kryteria oceniania:
technika i forma wykonania,
twórczy charakter pracy,
samodzielność i oryginalność
dodatkowe punkty zostaną przyznane za użycie elementu akcentującego związek z gminą Skórzec.
3. Prace wykonane z elementów przestrzennych typu plastelina, modelina, patyczki, kasze, makarony itp. będą odrzucane.
4. Przyznana zostanie jedna nagroda główna, trzy wyróżnienia oraz drobne upominki i dyplomy dla wszystkich biorących udział w konkursie.
5. Zwycięzca i osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe – książki.
6. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 2 grudnia 2022 na stronie www.gminaskorzec.pl, www.skorzec.bibliotekimazowsza.pl i w mediach społecznościowych Biblioteki.
7. Po ogłoszeniu wyników organizator skontaktuje się ze zwycięzcami
8. Od decyzji komisji konkursowej nie przysługuje odwołanie.
§ 4. Przetwarzanie danych
1. Administratorem danych osobowych przetwarzanych na potrzeby Konkursu „Kartka świąteczna” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu.
2. Dane osobowe przetwarzane będą w celu:
1) przeprowadzenia i realizacji konkursu, na podstawie zapisów regulaminu, na podstawie, o której mowa w art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) zwane dalej „RODO”;
2) rozliczenia konkursu – w przypadku otrzymania nagrody, na podstawie przepisów prawa, w tym Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz przepisów o archiwizacji.
3. Dane osobowe uczestników konkursu będą przekazane członkom komisji konkursowej, powołanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu.
4. Dane osobowe zwycięzców konkursu, a w przypadku wyrażenia odrębnej zgody – także ich wizerunek, mogą być przekazywane, a następnie publikowane na:
1) stronach internetowych Organizatora
2) profilu Organizatora i Gminy Skórzec na portalu społecznościowym Facebook;
5. Dane osobowe będą przetwarzane nie dłużej niż to będzie niezbędne do należytego przeprowadzenia i realizacji konkursu, jego rozliczenia, udzielenia odpowiedzi na ewentualne zapytania oraz przez okres, przez który przechowujemy dane zawarte w dokumentacji konkursowej w celach archiwalnych. W przypadku danych publikowanych przez Organizatora oraz w sytuacji wyrażenia zgody na rozpowszechnianie wizerunku dane będą publikowane nie dłużej niż 2 lata. Po upływie wyżej wymienionych okresów dane osobowe zostaną usunięte.
6. Uczestnicy konkursu oraz ich rodzice i opiekunowie, posiadają prawo:
– do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;
– do żądania od Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu dostępu do swoich danych / danych dziecka oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych;
– do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uznają, że przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych i/lub danych dziecka narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w konkursie. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości udziału w Konkursie.
8. Zakres przetwarzanych danych osobowych w konkursie obejmuje:
1) dane uczestników będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, wiek, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis;
2) dane opiekunów prawnych niepełnoletniego uczestnika będące kategorią danych zwykłych, w zakresie: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej, numer telefonu, podpis.
9. Państwa dane nie będą wykorzystywane do profilowania ani podejmowania zautomatyzowanych decyzji.
10. Biblioteka nie będzie przetwarzać danych w innych celach niż wskazane w § 3 ust. 1 Regulaminu.
§ 5. Postanowienia końcowe
1. Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z pełną akceptacją niniejszego regulaminu.
2. Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, e-mail: biblskor@op.pl, Facebook – Biblioteka w Skórcu.
Zapraszamy wszystkich kochanych przedszkolaków do Biblioteki w Skórcu po odbiór Wyprawek Czytelniczych.
Kolejna edycja – tym razem otrzymacie nową książkę w „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka.
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.
Dziecko otrzyma Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Rok 2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej i konkurs był okazją dla uczniów do bliższego zapoznania się z jej wspaniałą twórczością.
W Konkursie udział wzięło 11 placówek z powiatu siedleckiego, które w etapie szkolnym wytypowały po jednym reprezentancie kategorii (klasy 1-3, 4-6 i 7-8). Poziom recytacji był wysoki i wyrównany.
Komisja Konkursowa miała trudne zadanie wytypowania zwycięzców. Komisja w składzie:
Olga Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu,
Monika Zielińska – bibliotekarz szkolny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu,
Jolanta Marciniak – instruktor powiatowy reprezentująca Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Ireny Ostaszyk w Mordach,
Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu.
Pierwsze miejsca zajęli:
w kategorii klasy 1-3:
Aleksandra Dąbrowska,
Zuzanna Żukowska
Lena Czubaszek
w kategorii klasy 4-6
Zofia Jóźwiak
Gabriela Napiórkowska
Maja Jastrzębska
klasy 7-8
Natalia Wysokińska
Lena Malinowska
Julia Kąkol.
Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i nagrody książkowe, m.in. reprinty książek Marii Konopnickiej (wznowienie książki w takiej samej szacie graficznej, jak jej pierwsze wydanie) dzięki której mogliśmy zobaczyć jak wyglądały książki Konopnickiej wydane w 1891 roku. Właśnie wydawnictwo Arctów związane z gminą Skórzec wydawało jako jedne z pierwszych jej poezje.
Składamy gorące podziękowania dla dzieci, które wzięły udział w konkursie, dla ich nauczycieli i rodziców.
Szkoły, które zgłosiły się:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu
Niepubliczna Szkoła w Gołąbku
Szkoła Podstawowa im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Nowych Iganiach
Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Chodowie – Zespół Oświatowo-Wychowawczy w Strzale
Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stany
Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy I Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie
Zespół Szkół Publicznych im. Henryka Sienkiewicza w Suchożebrach
Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żeliszewie Podkościelnym
Zespół Oświatowy w Żelkowie-Kolonii.
Dziękujemy za wspólną przygodę i zapraszamy za rok – patronem roku 2023 będzie Aleksander Fredro.
18 października 2022 r. liczna reprezentacja bibliotekarzy wzięła udział w Kongresie, który odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W tym roku zorganizowany w nowej formule, otwartej na rozmowy, dyskusje, wymianę doświadczeń, pozyskanie nowych kontaktów i konsultacje bezpośrednie z ekspertami z całej Polski. Rozmawiano o związkach kultury z biznesem i z turystyką (co szósty turysta to pielgrzym!), o wpływie pandemii i sytuacji geopolitycznej na kulturę. Wypowiadali się eksperci, politycy, dyrektorzy i ciekawe osoby.
Szczególnie interesujący był dla nas panel „Kultura i czytelnictwo”.
Wspaniali goście – Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, Dariusz Jaworski – dyrektor Instytutu Książki, Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Sebastian Wojnowski – Biblioteka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i inni. Niesamowicie było wysłuchać jak pięknie mówią o bibliotekach, o książkach, o czytelnictwie.
Film z tego panelu można obejrzeć w poniższym linku:
Dzieci i młodzież miały do wykonania iść wyznaczoną trasą, odnaleźć kryjówki z zagadkami i zadaniami. Uczestnicy biegli od punktu do punktu z pełną energią;) i rozwiązywały zadania. Spacer po Skórcu był bardzo ciekawy.
Wcześniej można wykonać krasnale – z skarpet i ryżu – z okazji Roku Marii Konopnickiej. Rozpoczynając warsztaty przeczytaliśmy wiersz autorki rozpoczynający się od:
Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie...
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu aktywuje również Seniorów. Cykliczne warsztaty, prowadzone często przez panią Karolinę z Fundacji Aktywny Człowiek, sprawiają iż na twarzach seniorek i seniorów pojawia się uśmiech i duma z wykonanych dzieł. Chcemy też, żeby wspólnie spędzony czas owocował przyjaźniami, dobrym humorem i nawykiem odwiedzania naszych progów.
Stoiska wydawnictw – gdzie można było zapoznać się z nowościami i wziąć każdą książkę do ręki. Odkryłyśmy kilka perełek, które z pewnością zakupimy do biblioteki. Ciekawe rozmowy z ludźmi, którzy prezentowali książki z pasją.
Na targach było uczestniczyć w spotkaniu z dr Olą Piotrowską i Arturem Barcisiem nt. „Rola książki w życiu dziecka”.
Wysłuchałyśmy też, jakie książki Rafał Hetman poleca do bibliotek.
W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej, a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła zorganizować konkurs recytatorski pt. „Twórczość Marii Konopnickiej. Konkurs jest skierowany dla uczniów szkół podstawowych powiatu siedleckiego.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie uczniów, a szkoły i nauczycieli do zachęcania i przygotowania dzieci. Twórczość Marii Konopnickiej jest bogata, ciekawa, łatwa do recytowania. Niech ten konkurs będzie okazją do wgłębienia się w świat jej wierszy i opowieści!
REGULAMIN
Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”
dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej
W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła z tej okazji zorganizować konkurs recytatorski.
§ 1
[Postanowienia ogólne]
1. Organizatorem Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej” dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022, zwanego dalej Konkursem, jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu (08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9), zwana dalej Organizatorem przy współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu.
2.Regulamin niniejszy określa warunki uczestnictwa i sposób przeprowadzenia Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych, będących mieszkańcami powiatu siedleckiego
Konkurs odbędzie się w 3 kategoriach:
kategoria I – uczniowie klas 1-3,
kategoria II – uczniowie klas 4-6,
kategoria III – uczniowie klas 7-8.
§ 3
[Cele konkursu]
Celem Konkursu jest:
upamiętnienie patronki roku 2022 – Marii Konopnickiej,
popularyzowanie wiedzy na temat twórczości Marii Konopnickiej,
rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży recytacją jako aktywną formą wypowiedzi,
promocja i wspieranie młodych talentów,
aktywizacja środowisk uczniowskich,
wzbudzenie zainteresowanie polską kulturą, sztuką i tradycją.
§ 4
[Zgłoszenia do Konkursu]
1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest pisemne zgłoszenie i wyrażenie zgody na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych.
2. Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu do dnia 30 września 2022 r. włącznie, wysyłając zgłoszenie na adres mailowy: biblskor@op.pl, podając w zgłoszeniu: nazwę szkoły, dane kontaktowe szkoły, imię i nazwisko koordynatora etapu szkolnego konkursu oraz liczbę uczestników. Wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
3. Rodzice lub opiekunowie prawni zgłaszają uczniów w szkołach, do których uczęszczają uczniowie, a które zgłosiły udział w Konkursie, do dnia 29 września 2022 r. włącznie. Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel – koordynator etapu szkolnego.
3. Zgłoszenie udziału ucznia w Konkursie następuje na formularzu zgłoszeniowym, dostępny na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
4. Formularze zgłoszeniowe uczestników, koordynator ze szkoły biorącej udział w konkursie, przekazuje do Organizatora do dnia 21 października 2022 r.
§ 7
[Wymagania, kryteria oceniania]
1. Na konkurs należy przygotować do recytacji z pamięci jeden fragment z twórczości Marii Konopnickiej i zaprezentować wybrany utwór Komisji. Czas wykonania nie może przekroczyć 15 minut.
2. Komisja Konkursowa przy ocenie recytatorów weźmie pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny.
3. Użycie pozasłownych środków wyrazu, w tym rekwizytów i strojów jest dopuszczalne, o ile służy wzbogaceniu wypowiedzi artystycznej.
4. Kryteria oceniania:
bezbłędne opanowanie tekstu: 0-2 pkt
tempo wypowiedzi: 0-2 pkt
staranna wymowa: 0-2 pkt
właściwa modulacja głosu: 0 – 2 pkt
wrażenie ogólne: 0-2 pkt
§ 8
[Poszczególne etapy konkursu i kryteria oceniania]
Etap I konkursu – eliminacje szkolne:
W etapie szkolnym biorą udział zgłoszeni uczniowie danej szkoły podstawowej,
Komisje szkolne powołane przez dyrektora szkoły z nauczycieli szkoły, które zgłosiły uczestnictwo w konkursie przeprowadzają eliminacje szkolne w terminie do dnia 19 października 2022 r.
W etapie szkolnym uczestnicy recytują wybrany utwór Marii Konopnickiej.
Konieczne jest podanie tytułu i wskazanie źródła wiersza – tytuł tomiku/książki, tekst – xero lub wydruk z strony www. i przekazanie go Komisji przed rozpoczęciem recytacji.
Komisje szkolne oceniają poszczególne wykonania utworów oraz wyłaniają 3 reprezentantów szkoły (po 1 osobie z każdej kategorii), którzy przechodzą do II etapu konkursu.
Członkowie Komisji szkolnych sporządzają protokół z przeprowadzenia I etapu Konkursu i przekazują go do Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu w terminie do dnia 21 października 2022 r. Wzór protokołu z etapu nr I stanowi Załącznik nr 3 do regulaminu.
Etap II konkursu:
W etapie II biorą udział zwycięzcy pierwszego etapu,
II etap odbędzie się pomiędzy 26 a 28 października 2022 r.
Informacja o miejscu i czasie przeprowadzenia II etapu zostanie umieszczona na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl do dnia 21 października 2022 r i w bezpośredniej wiadomości,
Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa powołana przez Organizatora.
Werdykt komisji konkursowej jest ostateczny i niezaskarżalny.
Członkowie komisji konkursowej sporządzają protokołu z przeprowadzenia II etapu postępowania konkursowego. Wzór protokołu z II etapu stanowi Załącznik nr 4 do regulaminu.
Za 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii laureaci otrzymują nagrody książkowe.
Występy uczniów w II etapie Konkursu mogą być rejestrowane i publikowane, zgodnie z wyrażoną przez ucznia lub opiekuna prawnego zgodą, której wzór stanowi załącznik nr 4 do regulaminu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu i firma Trans-Bus zapraszają na wyjazd do Teatru Wielkiego-Opery Narodowej na balet „Don Kichot” 16 września 2022 r. godz. 19.00.
Wyjazd z Skórca o godz. 16.30, zbiórka ul. Siedlecka 9 (parking przy bibliotece).
3 września 2022 r. odbyło się po raz trzeci Narodowe Czytanie w Skórcu. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Gościem honorowym była dr Barbara Stelingowska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.
Wśród czytających był wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz, – Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu, Elżbieta Łastowska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomek Skóra Kawaler Orderu Uśmiechu, ksiądz diakon Konrad z Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Swoich reprezentantów miały szkoły podstawowe – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie, Zespół Szkolno-Przedszkolny W Skórcu, Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stany i Szkoła w Żelkowie- Kolonii.
Lektorami byli również Artur Jastrzębski-Pypowski z żoną Ewą, Katarzyna Pucyk-Olszewska, pani Renata Olczak, Danuta Proczka oraz Urszula Olszewska.
Wszystkim czytającym wręczono pamiątkowe egzemplarze ufundowane przez Bibliotekę.
Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich na Narodowe Czytanie za rok. Wiemy już, że w 2023 roku będziemy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Miło nam poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych
w kwocie 6 462,00 zł
w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″ Priorytet 1. Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych
ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.
Celem programu jest wzmocnienie potencjału bibliotek w środowiskach lokalnych poprzez wzrost atrakcyjności i dostępności ich zbiorów.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Skórzec, zapraszamy na warsztaty Punch Needle.
Warsztaty zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Fundację Le Natiga odbędą się 30 czerwca o godzinie 17.00 ( czwartek) w siedzibie Biblioteki.
W cenie otrzymają Państwo gotowe materiały do pracy.
przeprowadziła eliminacje gminne 38. Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach i Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w dniu 16 maja 2022 r w Skórcu.
Przy ocenie recytatorów wzięła pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani uczniowie:
Klasy I – III
1. Kacper Pawlak
2. Tomasz Perkuć
3. Łucja Myrcha
Klasy IV – VI
1. Emil Perkuć
2. Dominika Karasińska
3. Piotr Chęciński
Klasy VII – VIII
1. Julia Paczek
2. Aleksandra Rybak
3. Maria Świderska.
Zwycięzcom eliminacji gminnych wręczono nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu, zaś wszystkim uczestnikom eliminacji gminnych – pamiątkowe dyplomy i upominki.
ELIMINACJE POWIATOWE odbędą się w dniach 30 i 31 maja 2022 r. od godziny 10:00 w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach:
30 maja (poniedziałek) – wystąpią uczniowie klas I – III (I grupa wiekowa od godz. 10:00),
31 maja (wtorek) – wystąpią uczniowie klas IV – VI (II grupa wiekowa od godz. 10:00) i klas VII – VIII (III grupa wiekowa od godz. 12:00).
PROSIMY O CZYTELNE WYPEŁNIENIE KART UCZESTNIKÓW ELIMINACJI POWIATOWYCH I PRZESŁANIE ICH WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI (ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH) W NIEPRZEKRACZALNYM TERMINIE DO 18 MAJA 2022 r. DO BIBLIOTEKI W SKÓRCU.
Rok 2021 zakończył się dość dawno, ale warto podsumować ten niesamowicie dobry dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu czas.
To był rok, w którym Biblioteka pozyskała nową siedzibę, znajdującą się obecnie na Siedleckiej 9. w zachodniej części budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu. Duże pomieszczenie sali lekcyjnej na parterze przekształcono na bibliotekę gminną z oddzielnym wejściem, widocznym od ulicy, dostępnym dla osób niepełnosprawnych. W obrębie sali wydzielono pomieszczenie socjalne i sanitarne dla pracowników. Nowe pomieszczenie biblioteki jest jasne, z dużą ilością okien, przestronne. Zakupiono regały dziecięce i nowe krzesła. Jest kąt malucha, wypożyczalnia książek i audiobooków, a także kącik czytelniczy.
Nowa siedziba pozwala na organizację kameralnych warsztatów i spotkań oraz lekcji bibliotecznych, które staramy się w miarę często organizować.
A tutaj trochę faktów:
Księgozbiór na dzień 31.12.2021 r. liczył 25 520 woluminów.
W 2021 roku przybyło 907 książek.
Zakupiono też audiobooki – aktualnie mamy 32.
Było 7855 wypożyczenia (o 1717 więcej niż w 2020 roku).
Mamy 810 zarejestrowanych Czytelników (ich liczba w 2021 roku wzrosła o 131).
Tytuł Najlepszego Czytelnika należy od lat do pani Elżbiety Pypowskiej z Dąbrówki Stany, która otrzymała stosowny dyplom i nagrodę.
Ogromne brawa należą się dla tzw. Czytających Rodzin. Cudownie jak przychodzą rodzice z dziećmi i wypożyczają książki dla całej rodzinki. Cieszymy się z ich wizyt bardzo. Rodziny z największą liczbą wypożyczonych książek otrzymały niespodzianki.
Były to torby z logo Biblioteki i dyplomy za aktywne czytelnictwo w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu i uczestnictwo w życiu kulturalnym Gminy Skórzec.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej wspaniałej przygody z wyobraźnią!
Torby otrzymały:
Katarzyna Twarowska z dziećmi,
Agnieszka Strzalińska z dziećmi,
Agnieszka Kulik z dziećmi,
Aneta Dąbrowska z dziećmi,
Katarzyna Zasuwik z córką,
Izabela Bajdak z dziećmi,
Katarzyna Zdanowska z dziećmi,
Poniżej sprawozdanie opisowe z działalności – bardziej obszerne (proszę kliknąć i przewijać myszką) oraz galeria najciekawszych zdjęć i wydarzeń!
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Wyprawka Czytelnicza: ·
– Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. ·
– Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. ·
– Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
Zapytaj bibliotekarza o Wyprawki Czytelnicze – znajdują się tuż za naszymi plecami w punkcie obsługi Czytelnika;)
Mierzenie wzrostu książkowego cieszy się dużą popularnością!
Tablety, które zakupiliśmy w ramach „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” będą służyć mieszkańcom i będzie z nich można skorzystać w przestrzeni bibliotecznej w godzinach pracy instytucji. Stanowić będą dodatkowy punkt dostępu do bezpłatnego Internetu, ale nie tylko. Użytkownicy biblioteki będą mieli możliwość tworzenia własnych treści multimedialnych oraz rozwijania umiejętności korzystania z nowych technologii. Każde urządzenie umożliwia robienie i edytowanie filmów oraz zdjęć, czytanie książek i prasy, przeglądanie stron internetowych.
Wszystkie tablety zostały wyposażone w wiele ciekawych i edukacyjnych aplikacji dedykowanych dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom.
Raz w miesiącu przewidujemy zajęcia grupowe dla różnych grup odbiorców. Z tabletów będzie też można skorzystać indywidualnie w godzinach pracy instytucji.
Już dziś serdecznie zapraszamy do korzystania z tej innowacyjnej oferty w bibliotece ponieważ tablety, zostały pozyskane z myślą o podnoszeniu kompetencji mieszkańców naszej gminy.
Uczestnicząc w zajęciach grupowych mieszkańcy gminy będą eksperymentować i doświadczać, ale również dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat możliwości mobilnych urządzeń.
Szanowni Mieszkańcy Gminy Skórzec, zapraszamy na warsztaty robienia wianków wielkanocnych, które mogą ozdobić świąteczne stoły i drzwi. Warsztaty zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Fundację Aktywny Człowiek odbędą się 7 kwietnia o godzinie 17.00 ( czwartek) w siedzibie Biblioteki.
W cenie otrzymają Państwo gotowe materiały do wykonania wieńca.
Serdecznie zapraszamy na warsztaty z makramy organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu i Fundację Aktywny Człowiek. Słowo makrama (macrame) oznacza w języku arabskim dekoracje wiązaną. Nauczymy się pleść makramy.
Warsztaty są płatne 70zł od osoby, ale każdy zapisany uczestnik ma zapewnione materiały i uplecioną przez siebie makramę może zabrać do domu.
Zapraszamy do zapisów!
Termin – 18 marca, piątek, godz. 17-20, Biblioteka w Skórcu.
W razie dużej ilości chętnych zorganizujemy warsztaty dla drugiej grupy. Zapraszamy!
Płatności prosimy wykonywać na rachunek Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu
90 9194 0007 0057 0574 2000 0010
Bank Spóldzielczy Siedlce
Makrama (macramé) w języku arabskim oznacza ozdobę wiązaną. W Polce słowo makrama opisuje również samą czynność wykonywania różnych przedmiotów techniką wiązania. Cała zabawa polega na tym, że wystarczy znajomość 2-3 podstawowych splotów i można już twórczo działać! Makramę wykonuje się przez odpowiedni sposób wiązania, skręcania i nawijania nici/sznurków o specjalnym splocie, otrzymując w efekcie wyrób mocny i trwały. Różnorodność wiązań daje wręcz nieograniczone możliwości tworzenia najrozmaitszych wzorów i łączeń. Samo tworzenie nie jest trudne – śledząc uważnie sposoby wiązania, opanowuje się tą technikę bardzo szybko. Wykonywanie makramy wymaga jednak precyzji ruchów. Im dokładniejsze przesuwanie nitek, równe zaciąganie i nawijanie pętelek czy wiązań, tym piękniejszy efekt końcowy. Początkowo, szło mi to dość opornie, ale po pewnym czasie palce zaczęły same pleść! Teraz nie wyobrażam sobie dnia, w którym nie zaplotę choć kilka węzłów. Makramy przeżywają aktualnie “wielkie BUM” w Polsce. Bardzo mnie to cieszy, choć obserwuję, że w tym trendzie rządzą przede wszystkim ścienne dekoracje ze sznurka. Zgodzę się, że są one zjawiskowe, ale ta technika pozwala na wiele więcej! Techniką makramy można wykonywać również biżuterię, paski, szale, serwety, narzuty, abażury, torby, firanki, hamaki, koszyki, kwietniki, namioty, baldachimy, torebki, huśtawki, kołyski, abażury, lampy, półki i wiele innych!
Zapraszamy na spotkanie autorskie 21 stycznia (piątek) o godzinie 16.00 w Domu Parafialnym w Skórcu (ul. Siedlecka 19) z panią Wiesława Kwiek.
Wiesława Kwiek to pisarka, autorka scenariuszy, poetka, regionalistka, emerytowana nauczycielka języka polskiego. Pochodzi z gminy Skórzec, dzieciństwo spędziła w Dąbrówce Stany.Od wielu lat angażuje się w promocję regionu i jego twórców. Była pomysłodawcą i organizatorem Powiatowych Spotkań z Poezją i Prozą Podlasia – cyklicznej imprezy mającej na celu prezentację i popularyzację dorobku literackiego lokalnych twórców.
Oprócz pracy pedagogicznej i działalności społeczno-kulturalnej zajmuje się także pisaniem. Wydała dwa zbiory scenariuszy, dwie powieści, zbiór wierszy i opowiadań.
Dwa tomy opowiadań ,,Mgliste sny minionych dni” to kolejny dowód zainteresowań autorki przeszłością, tą z lat dzieciństwa i młodości. Teksty autorki przenoszą czytelnika do świata, który już nie istnieje lub zmienia się na naszych oczach.
Zapraszamy na warsztaty komiksowe w Bibliotece 29 grudnia 2021 r.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się sposobami tworzenia komiksów, z programem graficznym i aplikacjami ułatwiającymi tworzenie fajnych historii.
Obowiązują zapisy według kategorii wiekowej:
7-10 na godz. 10.00
11-14 na godz. 12.00
15 – wzwyż na godz. 14.00.
Liczba miejsc ograniczona. W razie zainteresowania – jesteśmy w stanie zorganizować warsztaty każdego innego dnia. Możecie się umówić z przyjaciółmi i zarezerwować czas w ferie.
Zapraszamy serdecznie🦸
Zapisy za pośrednictwem Facebooka, e-mail biblskor@op.pl, osobiście lub telefonicznie 25 308 11 82.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu zaprasza do udziału w konkursie „Bombka dla Biblioteki”.
W nowym lokalu jest miejsce na choinkę, jednak nie mamy jeszcze bombek ani ozdób.
Zapraszamy Czytelników, przyjaciół i mieszkańców gminy Skórzec do wykonania bombki i podarowania jej bibliotece. Wykonawca najładniejszej bombki zostanie zwycięzcą konkursu i otrzyma nagrodę.
Sprawmy, aby choinka była wyjątkowa, niepowtarzalna i pełna dobrych wspomnień.
W związku z zapisami art. 13 oraz art. 14 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. z 2016 r., L 119, poz. 1) informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest:
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu, ul. Siedlecka 9, 08-114 Skórzec, tel. (25) 308 11 82.
Informujemy że na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych (IOD), który w jego imieniu nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych. Z IOD można kontaktować się pod adresem mail: iod-sk@tbdsiedlce.pl.
Do zakresu działania Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu należy wykonywanie zadań publicznych, niezastrzeżonych ustawami na rzecz nadrzędnych organów samorządowych oraz organów administracji rządowej.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu gromadzi Państwa dane w celu realizacji zadań wynikających z przepisów prawa, w szczególności z ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach oraz Statutu Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.
Podstawa prawna przetwarzania Państwa danych wynika z szeregu ustaw kompetencyjnych (merytorycznych) oraz obowiązków i zadań zleconych przez instytucje nadrzędne wobec Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu oraz na podstawie zgód wyrażonych przez osobę, której dane są przetwarzane.
Administrator przetwarza Państwa dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celu, o którym mowa powyżej.
W szczególnych sytuacjach Administrator może przekazać/powierzyć Państwa dane innym podmiotom. Podstawą przekazania/powierzenia danych są przepisy prawa (np. inne podmioty związane z działalnością kulturalną, obsługą sfery socjalnej – m.in. ZUS, PFRON, GOPS/MOPS, jednostki gminne, wymiar sprawiedliwości, administracja skarbowa, instytucje związane z obsługą szeroko pojętych funduszy unijnych,) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania (np. z podmiotami sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, przetwarzania danych) świadczących usługi na rzecz Administratora.
Dane osobowe przetwarzane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane oraz zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy kompetencyjne.
Każda osoba, z wyjątkami zastrzeżonymi przepisami prawa, ma możliwość:
dostępu do danych osobowych jej dotyczących,
żądania ich sprostowania,
usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
Z powyższych uprawnień można skorzystać w siedzibie Administratora, pisząc na adres Administratora lub drogą elektroniczną kierując korespondencję na adres: iod-sk@tbdsiedlce.pl.
Osoba, której dane przetwarzane są na podstawie zgody wyrażonej przez tę osobę ma prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na niezgodne z RODO przetwarzanie Państwa danych osobowych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu. Organem właściwym dla ww. skargi jest: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
W zależności od czynności przetwarzania, której poddawane są Państwa dane osobowe u Administratora Danych, podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym lub umownym.
O szczegółach podstawy gromadzenia danych osobowych i ewentualnym obowiązku lub dobrowolności ich podania oraz potencjalnych konsekwencjach niepodania danych, informowani Państwo będziecie przez merytoryczną komórkę Administratora Danych prowadzącą przetwarzanie.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupiono:
zestaw komputerowy,
laptop,
3 tablety,
urządzenie wielofunkcyjne (xero, skaner i drukarka),
kamera internetowa,
projektor multimedialny,
oprogramowanie Microsoft Office 2019 – 3x.
Koszt ogółem zadania wynosił 16 956zł, z tego 14 410 zł dofinansowania z Instytutu Książki. .
Informujemy, żeGminna Biblioteka Publiczna w Skórcuotrzymała dotację w wysokości 6462,00 złna zakup nowości wydawniczychze środków finansowychMinistra Kultury i Dziedzictwa Narodowegow ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1,Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”
Program ma na celu na wspieranie rozwoju czytelnictwa poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Mając na uwadze fakt, że w 2021 r. jest obchodzona 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu przy współpracy z biblioteką szkolną z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu zorganizowała konkurs tematyczny dla młodzieży z gminy Skórzec.
Uczestnictwo w Konkursie było dobrowolne oraz dostępne dla każdego ucznia klas 7-8 szkoły podstawowej z terenu gminy Skórzec.
Konkurs miał na celu przybliżyć jego uczestnikom postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego twórczość.
W etapie szkolnym wyłoniono reprezentantów szkoły, zaś 8 listopada odbył się w Skórcu finał konkursu.
Każdy z uczniów zaprezentował wybrany utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wykonania były przepiękne, naprawdę na wysokim poziomie.
Komisja Konkursowa w składzie:
– Olga Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu,
– Monika Zielińska – bibliotekarz szkolny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu,
– Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu miała trudny wybór.
Laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja K. K. Baczyńskiego”
I miejsce – Maja Strzałek – Szkoła w Żelkowie- Kolonii,
II miejsce – Zuzanna Kowalczyk – Szkoła w Żelkowie- Kolonii
III Miejsce – Bartosz Niedziałek – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu.
Serdeczne gratulacje!
Pozostali zwycięzcy etapu szkolnego, którym również należą się gratulacje za piękne recytacje:
Maja Reda,
Julia Paczek,
Aleksandra Rybak,
Jakub Kadej,
Natalia Wysokińska,
Paweł Wereda.
Wszyscy uczniowie dostali nagrody – wyjątkowe wydania poezji Baczyńskiego i pamiątkowe dyplomy.
Ogromne podziękowania dla dyrektorów i nauczycieli, którzy przygotowali uczniów:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Skórcu
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu zaprasza na warsztaty dietetyczne pt. ZDROWE ŻYWIENIE, ZDROWI MY. Warsztaty przeprowadzi Katarzyna Jastrzębska, mgr dietetyki. Warsztaty są bezpłatne, jednak jest ograniczona ilość miejsc.
Aby zarezerwować miejsce można
napisać e-mail na biblskor@op.pl,
zapisać się za pośrednictwem Facebooka lub Messengera Biblioteka w Skórcu,
Kochani Czytelnicy mamy mała niespodziankę dla Was❤❤❤
Oprócz kodów Legimi (nowe już wkrótce!) chcieliśmy dziś zaoferować kod do Empik Go!
Z okazji niedawnej Nocy Bibliotek – akcji, do której dołączyła Biblioteka W Skórcu – firma dystrybucyjna Platon wspólnie z Empik Go, przygotowała dla czytelniczek i czytelników prezent ogólnie wzmacniający 😉 – kod na specjalny pakiet Empik Go z dostępem do 300 wybranych audiobooków i ebooków – bestsellerowych nowości wydawniczych, książek obecnych w grze online
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Skórcu przy ul. Siedleckiej 9 uczniowie mogą obejrzeć wystawę „Lem”.
Wystawa zorganizowana jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu i bibliotekę szkolną Zespołu, zaś plakaty są przygotowane przez Narodowe Centrum Kultury.
Projekt „Lem” NCK realizuje z okazji obchodów Roku Lema – dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy.
Projekt „LEM” składa się z wystawy planszowej pt.: „LEM” promującej dzieła Mistrza poprzez prace współczesnych artystów, którzy specjalnie dla potrzeb tego projektu zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.
W gronie twórców zainspirowanych literaturą Stanisława Lema znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska.
Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci.
Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy. Zapraszamy!
9 października odbyła się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu z tej okazji przygotowała zajęcia dla dzieci.
Jako, że 2021 rok jest Rokiem Lema, dzieci zapoznały się z postacią Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Obejrzały prezentację, rozwiązały zagadki i quizy, a także zbudowały własne roboty. Zabawa była przednia , a wykonane roboty witają Czytelników od progu.
Druga część zabawy to były podchody z Biblioteka.
Dzieci, które zebrały się pod Biblioteką w Skórcu wyruszyły do lasku i szukały strzałek. W wyznaczonych miejscach odnalazły zagadki, które wspólnie rozwiązały. Trzeba było m.in. wymyślić wierszyk, odgadnąć hasła, namalować logo biblioteki. Na końcu trasy czekała słodka nagroda. Podchody to świetna okazja do spaceru i dobrej zabawy;). Było fajnie – będziemy organizować jeszcze raz na pewno, za każdym razem inaczej#nocbibliotek#bibliotekawskorcu#czytaniewzmacnia
Dla uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej w gminie Skórzec
Mając na uwadze fakt, że w 2021 r. jest obchodzona 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu przy współpracy z biblioteką szkolną z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu organizuje konkurs tematyczny dla młodzieży z gminy Skórzec. Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne oraz dostępne dla każdego ucznia klas 7-8 szkoły podstawowej z terenu gminy Skórzec
Konkurs ma na celu przybliżyć jego uczestnikom postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego twórczość.
Konkurs i przygotowanie do niego mogą stanowić dla nauczycieli dodatkową pomoc w procesie dydaktycznym.
Na konkurs należy przygotować jeden wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wyuczyć się na pamięć i zaprezentować. Czas wykonania nie może przekroczyć 15 minut.
Komisje Konkursowe przy ocenie recytatorów wezmą pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny, Użycie pozasłownych środków wyrazu jest dopuszczalne, o ile służy wzbogaceniu wypowiedzi artystycznej. Celowość ich użycia ocenia Komisja
Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Stany na spotkanie z Wiolettą Piasecką 7 października o godzinie 9.00. Pisarka przyjedzie do Waszej Szkoły i opowie o swojej twórczości. Piasecka to autorka książek, scenariuszy, wierszy, tekstów i piosenek oraz słuchowisk radiowych. A przy tym bardzo ciekawa osoba!
Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autorki i autografów.
29 września to Dzień Głośnego Czytania, więc czytaliśmy głośno lektury i bajeczki. Dzieci miały okazję odwiedzić Bibliotekę w Skórcu i pobuszować między półkami.
Ogromną radością są wizyty przedszkolaków w Bibliotece w Skórcu. Mury wypełniają się uśmiechem, gwarem i dziecięcą energią. 29 września Bibliotekę odwiedziło również Publiczne Przedszkole w Skórcu. Głośno przeczytaliśmy książkę „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej i w „Każdym domu na każdej ulicy” Jess Hitchman, po czym przedszkolaki same wybierały książeczki.
To był mile spędzony czas!
Bardzo cieszymy się z współpracy z przedszkolami, czekamy na wizyty i wydarzenia. Dzieci poznają ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i są pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Z uwagą słuchają bajek i szukają interesujących je pozycji. Często wracają z rodzicami, żeby się zapisać i wypożyczać kolejne książki. Zapraszamy!
Wciąż trwa wydawanie Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków, tym razem dla dzieci z roczników 2015-2018.
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Od 2 października 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu będzie czynna również w soboty, w godzinach 9-13. Śmiało odwiedzajcie nas w weekendy:).
W dniach 23-25 września w Siedlcach odbył się IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury. Konferencja była poświęcona animacji kultury w kontekście wyzwań przyszłości. Odbyły się spotkania i warsztaty wspierające poszerzenie wiedzy, poznanie narzędzi i możliwych działań w obszarze zarządzania instytucją kultury i wdrażania ekopomysłów i ekorozwiązań w instytucji.
Uczestnicy Konwentu wzięli udział w wyjazdowych ścieżkach tematycznych, będących okazją do odwiedzenia wyjątkowych i charakterystycznych dla regionu miejsc. Do Skórca przyjechali animatorzy kultury z Warszawy, Radomia, Wołomina, Piaseczna i z mniejszych miejscowości.
Gości przywitał Wójt Jerzy Długosz, który również uczestniczył w Konwencie.
Animatorzy, którzy odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skórcu byli pod wrażeniem pracy i efektów WTZ. Zwiedzili Sanktuarium Krzyża Świętego i ogrody klasztorne. Zapoznali się z działalnością Gminnego Ośrodka Kultury. Klub SUPERSZEŚĆDZIESIĄTEK przygotował dla gości występ wokalny. Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, poznania animatorów z całego województwa i przebiegło w świetnej atmosferze.
7 września 2021 roku na Skwerku w Skórcu odbyło się spotkanie autorskie z Arturem Ziontkiem.
W te piękne popołudnie mogliśmy poznać pochodzącego z Siedlec historyka literatury, filologa, edytora i regionalistę, badacza kultury i historii Podlasia. Autor prawie 300 publikacji naukowych, wydał niedawno powieść literacką o intrygującym tytule „Latawcy”. Akcja dzieje się w Kosowie Lackim w latach 30-tych. Promocja tej książki, a także rozległe zainteresowania pisarza były tematem spotkania. Opowiedział nam o swojej pasji do literatury i historii regionalnej. Świadczą o tym liczne opracowania historii Siedlec, Ogińskich, Kosowa Lackiego, Sokołowa, a także całego Podlasia – dorobek naukowy jest naprawdę obszerny!
Rozmawialiśmy o rodzinie Arctów, mieszkającej niegdyś w Dobrzanowie w gminie Skórzec. Artur Ziontek był bardzo zainteresowany, pisał o Arctach w trakcie swej pracy naukowej, prywatnie miał styczność z tą rodziną i opowiedział nam historie o nich. Zaproponował pomoc w przygotowaniu wystawy w bibliotece.
Poniżej tytuły publikacji dotyczące tej rodziny:
Artur Ziontek: Od Tunisu do Dobrzanowa. Gabinet Twórczości Bohdana Arcta na polonistyce siedleckiej. „Do źródeł” r. IV-V, 2006-2007.
Artur Ziontek: Spuścizna literacka Bohdana Arcta. „Szkice Podlaskie” t. XV, 2007.
Pisarz opowiedział nam mnóstwo ciekawostek, historyjek z swoich książek. Szczególnie ciekawe były z książki „Całujcie mię wszyscy w d… Stefana Kosińskiego życie i sprawy” – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta postać jest mocno związana z naszym regionem (Jabłonna Lacka, Siedlce i powiat bialski). Ziontek prezentował swoje historyczne książki, które wraz z powieścią „Latawcy” można było zakupić na spotkaniu – oczywiście z autografem! Zdradził nam też jakie ma plany dotyczące następnych pisarstwa.
Spotkanie było ciekawe, w przyjemnej przyjacielskiej atmosferze. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o autorze, a także historii regionu.
Bardzo nam miło było poznać lepiej pana Ziontka i za pewnością zaprosimy do Skórca ponownie.
Zachęcamy do udziału w takich spotkaniach – można naprawdę inspirująco spędzić czas.
Powieść „Latawcy”.
Oto historia, jaką rzadko już dziś można usłyszeć. Roku pańskiego 1938, na chwilę przed wielką wojną, małe senne miasteczko na rubieżach II Rzeczypospolitej żyje, zdawało by się, wyłącznie swoimi sprawami. Pozorną ospałość zakłócają jednak dziwne, niepokojące zjawiska, które nie dają się łatwo pojąć rozumem, a co dopiero zinterpretować, są bowiem tak niezwykłe, że nikt nie wie, co z nimi począć. Poza tym nie każdy jest je w stanie zobaczyć. Coraz więcej osób spoza miasteczka zaczyna się jednak tematem interesować, pojawiają się więc pytania, skąd się biorą tajemnicze znaki, zaś cała „sprawa” zatacza coraz szersze kręgi.
Pewnego upalnego dnia lata na stacji kolejowej w Kossowie zjawia się tajemniczy człowiek, czujnie rozglądając się dookoła spod ciemnego kapelusza. Miejscowi od razu się jednak wyznają, że jest to przybysz z odległych stron, najpewniej z wielkiego miasta. Kim jest? Po co przyjechał na podlaskie rubieże? Jak się okazuje, zostaje tutaj wysłany ze specjalną misją, a mianowicie ma za zadanie przyjrzeć się tajemniczej sprawie niepokojących „znaków”.
Ów tajemniczy przybysz to komisarz policji, który ma gruntownie zbadać, opisać, zebrać dokumentację a jak trzeba reagować w porozumieniu z naczelnym gubernatorem w owej „widmowej” sprawie. Komisarz, Walenty Konopka, czuje się pewnie podejmując zadanie. Szybko jednak okazuje się, że podlaska prowincja jest nieobliczalna – żyje swoim życiem, tradycjami i kodami kulturowymi, jakże odmiennym od wszystkiego, z czym do tej pory komisarz miał do czynienia. Jest to dla niego, mimo wieku i doświadczeń, podróż inicjacyjna. Kossów i pobliskie lasy czekają na niego otwierając podwoje swych tajemnic i sekretów. Sen łączy się z rzeczywistością, zabobony z wiarą, wiara i przekonania z życiem, a przeszłość i teraźniejszość w ciąg znaków trudnych do odczytania, a dla naszego bohatera – do odszyfrowania.
4 września 2021 roku w Skórcu odbyło się po raz drugi Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Skórcu.
Lekturą tegorocznej edycji była “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Tekst odczytali chętni i zaproszeni goście. W czytaniu wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu i Zespołu Oświatowego w Żelkowie-Kolonii, którzy mimo młodego wieku świetnie zinterpretowali tekst. Brawa dla młodzieży!
Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe egzemplarze “Moralności Pani Dulskiej” sygnowane pieczęcią Narodowego Czytania.
Czas minął nam bardzo szybko, atmosfera była uroczysta i jednocześnie bardzo ciepła, zaś pogoda dopisała niesamowicie. Dziękuję za obecność!
Zapraszamy na Narodowe Czytanie za rok – w 2022 roku poczytamy “Ballady i romanse ” Adama Mickiewicza.