18 sierpnia 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Artystyczna dusza”. Można na niej obejrzeć prace stworzone przez uczestników warsztatów, które odbyły się w dniach 8-11 sierpnia 2023 r. Przybyłych gości powitał wójt Jerzy Długosz i dyrektor biblioteki Olga Gajo.

Zajęcia prowadziła pani Beata Końca, mieszkanka gminy Skórzec, absolwentka Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. W ramach wolontariatu wprowadziła dzieci i młodzież w świat sztuki. Duża frekwencja na zajęciach pokazała, że takie zajęcia są potrzebne i wartościowe, a dzieci potrafią zaskoczyć swą kreatywnością.

Odbyły się 4 spotkania warsztatowe pod nazwą „Odkryj pasję”.

Pierwszego dnia FILM W PIGUŁCE – poznaliśmy podstawowe pojęcia; kompozycja, kadry, tematyka obrazu, nauczyliśmy się obsługi prostego kreatora na smartfony do montowania filmów krótkometrażowych lub reklamowych.

Drugiego dnia – KOLOGRAFIA. Dzieci dowiedziały się co to jest kolografia, matryca w grafice
warsztatowej, druk wypukły, druk wklęsły, tematyka prac. Na warsztatach
przygotowały matrycę do druku wypukłego. Zapoznały z różnymi
fakturami – np. strukturami tkanin i materiałów w otaczającej nas przestrzeni.
Wykonamy wydruk z naszych matryc i nauczymy się podpisywać prace
plastyczne.

Kolejny dzień warsztatów miał temat: ZAPROJEKTUJ STRÓJ. Dowiedzieliśmy się na cyzm polega projektowanie odzieży, co to są style odzieżowe, krawiectwo, tkaniny naturalne, tkaniny sztuczne, kolor w modzie. Odbyło się projektowanie na płasko, omówienie projektów, wycinanie form z tkanin, dobór
kolorystyki. Dzieci miały możliwość stworzenia swojej własnej kolekcji w wybranym stylu.

Ostatniego dnia pani Beata poprowadziła warsztat WYSTAWIENNICTWO JAKO MOJA WIZYTÓWKA. Wtedy nastąpiło zorganizowanie wystawy prac wykonanych na warsztatach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu. Stworzenie nazwy wystawy. Zaprojektowanie plakatu, rozpowszechnienie w mediach, przygotowanie prac do wystawy, prezentacja filmów stworzonych na zajęciach. Tego dnia poznaliśmy dorobek artystyczny prowadzącej – dzieci zobaczyły różne techniki, obrazy i piękne grafiki.

To był cudowny czas, pełen dobrej energii, kreatywności i uśmiechu.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Biblioteki do 1 września.