18 grudnia 2024 r. odbył się finał konkursu „Wiersz o bibliotece” zorganizowany z okazji 75-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu. Na konkurs napłynęło 77 prac! Wszystkie na wysokim poziomie, wzruszające, piękne… Ogłaszamy wyniki, a wiersze opublikujemy – zobaczycie sami jaki to był niesamowicie trudny wybór. Komisja Konkursowa w składzie:
– dr hab. Barbara Stelingowska, prof. Uniwersytetu w Siedlcach Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa,
– Marlena Soszyńska – dyrektor Biblioteki Powiatowej w Mordach – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk
– Maria Kryńska-Szostak – poetka, nauczyciel języka angielskiego, przeczytała wszystkie prace.
Kryteria oceniania to zgodność pracy z tematem konkursu, poziom literacki, twórczy charakter pracy, ciekawe użycie elementu korzystania z biblioteki, poprawność językowa, dodatkowe punkty były za nawiązanie do gminy Skórzec. Po zsumowaniu punktów wytypowana laureatów konkursu. Przyznano zgodnie z regulaminem po jednej nagrodzie głównej i po trzy wyróżnienia w trzech kategoriach oraz dyplomy dla wszystkich biorących udział w konkursie.
Na galę rozdania nagród przybyli laureaci, ich rodzice i opiekunowie. Pani Maria Kryńska-Szostak w imieniu komisji podsumowała prace:
„Szanowni Państwo, przeczytałam wszystkie wiersze konkursowe nadesłane na ogłoszony przez Bibliotekę w Skórcu konkurs pt. „Wiersz o bibliotece”, by wybrać te, które mają uhonorować 75-lecie powstania naszej biblioteki. Tak szeroki odzew i nadesłanie 77 wierszy świadczy o tym, że Biblioteka w Skórcu, czy biblioteka w ogóle jako taka, jest bliska Waszym sercom, jest miejscem potrzebnym, ważnym i lubianym.
To dość interesujące, chociaż nie oczywiste, że niemal wszyscy uczestnicy konkursu tworzyli swoje poetyckie narracje z pozycji czytelnika, podmiot liryczny jest bywalcem biblioteki, a więc wiersz o bibliotece w gruncie rzeczy był oddaniem głosu czytelnikowi – bo to przecież Wasze miejsce. Mimo że w jednym z wierszy znalazłam taką sceptyczną refleksję, że dziś każdy chce pisać czy mówić, a mało kto chce czytać i słuchać, to Wy jako autorzy wierszy i czytelnicy w tej samej osobie, jesteście zapewne tej tezy zaprzeczeniem. A Wasz głos jest zabrany w sprawie ważnej. Gdy zastanawiamy się nad losem książek, księgarń czy bibliotek, udowadniacie, że warto takie miejsca tworzyć i pielęgnować.
Nadesłane wiersze były bardzo różne i w różnych kategoriach wiekowych. Były wiersze-laurki okolicznościowe, wiersze-wspomnienia, wiersze-regulaminy, wiersze-definicje, wiersze zabawne, ale też refleksyjne, czy takie z zakrojoną szeroko akcją, były też wiersze bardzo osobiste – nie ukrywam, że szukałam w tym nurcie. Szukałam osobistego przeżycia, własnej oryginalnej refleksji. Nie wszystkie ciekawe wiersze mogliśmy nagrodzić, ale nawet te nienagrodzone zapadły mi w pamięć, jak na przykład ten wierszyk z najmłodszej grupy wiekowej, który bibliotekę porównuje do światełka. Jakie to nośne porównanie: „widzę światełko (…) to biblioteka”. Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję, życzę dalszych sukcesów i rozwoju, życzę wspaniałych bibliotek i czytelniczej pasji. „
Kategoria – do 12 r.ż.
NAGRODA GŁÓWNA:
ALICJA DĄBROWSKA
wyróżnienia:
KLAUDIA BAZAK
ALAN PUCYK
JAKUB SUSFAŁKategoria 13-18 lat:
Nagroda główna:
MAJA JASTRZĘBSKA
wyróżnienia:
FILIP CUDNY
AMELIA KULIK
ZUZANNA MATEJCZUK
Kategoria – powyżej 18 r.ż.
Nagroda główna:
AGATA ŚWIDERSKA
wyróżnienie:
ALICJA GRABOWSKA
BARBARA JASTRZĘBSKA
RAFAŁ ORŁOWSKI
Poniżej wiersze. W miarę możliwości będziemy uzupełniać galerię o kolejne wiersze – żeby było wszystkie 77.