7 marca 2023 r. w domu parafialnym w Skórcu odbyło się spotkanie autorskie Zofii Paczóskiej, która promowała książkę „Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych”.

Książka zawiera 50 historii kapliczek i krzyży. Wzbogacona zdjęciami autorstwa Agi Król i Tomasza Pawlicy, a także obrazami znakomitego malarza regionalisty – Mirosława Greluka. Niesamowitej duchowości dodała książce poezja Marii Woźniak, pochodzącej z Wołyniec.

Temat ważny, gdyż owe kapliczki stanowią istotną cząstkę krajobrazu i kultury. Wspólnie zastanawialiśmy się nad ich rolą i funkcją – religijną, historyczną, etnograficzną. Niesamowita była interakcja pani Zofii z publicznością – było dużo opowieści z widowni, rozmowy, wspomnienia, rozważania. Nie zabrakło wzruszeń i uśmiechu przez łzy. Wielki Post to dobry moment na zatrzymanie się dosłownie przy drodze, spacer w te miejsce zaciszne, uklęknięcie w sercu.

Opracowanie powstało dzięki konkursowi historyczno-literackiemu, w którym udział wzięło wiele osób. Wiemy, że planowana jest kolejna edycja „Tajemnic…” i mamy ogromną nadzieję, że znajdą się w niej kapliczki i krzyże z gminy Skórzec.

Na stronie Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Skórcu znajduje się publikacja online „Znaki wiary w parafii Skórzec”, gdzie znajduje się wiele zdjęć:

Chcielibyśmy jednak, żeby zapisać historię lokalnych krzyży i kapliczek. Rozmawiajmy o nich, zapisujmy wiadomości, pytajmy. Wspólnie z parafią oraz panią Zofią Paczóską chcielibyśmy stworzyć piękne opracowanie tych ważnych miejsc w gminie – parafii Skórzec.

Osoby zainteresowane zapraszamy do wstępnego kontaktu z Olgą Gajo – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu.

Zofia Paczóska
od lewejZofia Paczóska, Olga Gajo, Mirosław Greluk

Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę!