Zgodnie z §10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r.w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz 2091):

Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy.

Przed wejściem do biblioteki zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie”

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 do odwołania, w trosce o zdrowie obsługiwanych czytelników i pracowników, wprowadza się następujące szczególne rozwiązania w zakresie organizacji pracy Gminnej Biblioteki Publicznej minimalizujące zagrożenie dla zdrowia publicznego:

1.Z biblioteki mogą korzystać wyłącznie osoby zdrowe i bez objawów infekcji.

2. Z biblioteki nie mogą korzystać osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni mogły mieć kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS CoV-2 oraz będące na kwarantannie.

3. Dla czytelników uruchamia się jedynie wypożyczanie książek.

4. Wyłącza się możliwość korzystania z czytelni i stanowisk komputerowych.

5Ogranicza się wolny dostęp do księgozbioru i możliwość samodzielnego wybierania książek.

6. Ogranicza się liczbę czytelników jednocześnie przebywających w pomieszczeniach biblioteki do 1 osoby z wyjątkami wynikającymi z obowiązujących przepisów.

7. Wprowadza się obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do biblioteki.

8. Osoby przebywające w pomieszczeniu biblioteki mają obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz zachowania min. 1,5 m odległości.

9. Zaleca się korzystanie z katalogu online i telefoniczne lub elektroniczne zamawianie książek przez stronę www.szukamksiazki.pl.

10. Zwrotu książek dokonuje się do pojemnika przy wejściu.

11. Wszystkie zwrócone zbiory podlegają 3 dniowej kwarantannie przed ponownym wypożyczeniem.

12. Wprowadza się półgodzinną przerwę na dezynfekcje pomieszczenia w godzinach od 12.30 do 13.00.

13. Do odwołania zawieszone zostają wszystkie imprezy i spotkania.

Więcej tutaj: http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl/?p=377