Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2021

Spotkanie z Wiolettą Piasecką

Więcej o: Spotkanie z Wiolettą Piasecką

Zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Stany na spotkanie z Wiolettą Piasecką 7 października o godzinie 9.00. Pisarka przyjedzie do Waszej Szkoły i opowie o swojej twórczości. Piasecka to autorka książek, scenariuszy, wierszy, tekstów i piosenek oraz słuchowisk radiowych. A przy tym bardzo ciekawa osoba!

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autorki i autografów.

Będzie też transmisja na żywo z spotkania.

Zapraszamy!

Dzień Głośnego Czytania

Więcej o: Dzień Głośnego Czytania

29 września to Dzień Głośnego Czytania, więc czytaliśmy głośno lektury i bajeczki. Dzieci miały okazję odwiedzić Bibliotekę w Skórcu i pobuszować między półkami😊.

Ogromną radością są wizyty przedszkolaków w Bibliotece w Skórcu. Mury wypełniają się uśmiechem, gwarem i dziecięcą energią. 29 września Bibliotekę odwiedziło również Publiczne Przedszkole w Skórcu. Głośno przeczytaliśmy książkę „Kicia Kocia w bibliotece” Anity Głowińskiej i w „Każdym domu na każdej ulicy” Jess Hitchman, po czym przedszkolaki same wybierały książeczki.

To był mile spędzony czas!

Bardzo cieszymy się z współpracy z przedszkolami, czekamy na wizyty i wydarzenia. Dzieci poznają ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i są pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Z uwagą słuchają bajek i szukają interesujących je pozycji. Często wracają z rodzicami, żeby się zapisać i wypożyczać kolejne książki. Zapraszamy!

Wciąż trwa wydawanie Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków, tym razem dla dzieci z roczników 2015-2018.

Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Biblioteka czynna w soboty!

Więcej o: Biblioteka czynna w soboty!

Od 2 października 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu będzie czynna również w soboty, w godzinach 9-13. Śmiało odwiedzajcie nas w weekendy:).

Animatorzy Kultury w Skórcu

Więcej o: Animatorzy Kultury w Skórcu

W dniach 23-25 września w Siedlcach odbył się IV Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury. Konferencja była poświęcona animacji kultury w kontekście wyzwań przyszłości. Odbyły się spotkania i warsztaty wspierające poszerzenie wiedzy, poznanie narzędzi i możliwych działań w obszarze zarządzania instytucją kultury i wdrażania ekopomysłów i ekorozwiązań w instytucji.

Uczestnicy Konwentu wzięli udział w wyjazdowych ścieżkach tematycznych, będących okazją do odwiedzenia wyjątkowych i charakterystycznych dla regionu miejsc. Do Skórca przyjechali animatorzy kultury z Warszawy, Radomia, Wołomina, Piaseczna i z mniejszych miejscowości.

Gości przywitał Wójt Jerzy Długosz, który również uczestniczył w Konwencie.

Animatorzy, którzy odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skórcu byli pod wrażeniem pracy i efektów WTZ. Zwiedzili Sanktuarium Krzyża Świętego i ogrody klasztorne. Zapoznali się z działalnością Gminnego Ośrodka Kultury. Klub SUPERSZEŚĆDZIESIĄTEK przygotował dla gości występ wokalny. Ostatnim punktem wizyty było odwiedzenie siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, poznania animatorów z całego województwa i przebiegło w świetnej atmosferze.

Spotkanie autorskie z Arturem Ziontkiem

Więcej o: Spotkanie autorskie z Arturem Ziontkiem

7 września 2021 roku na Skwerku w Skórcu odbyło się spotkanie autorskie z Arturem Ziontkiem.

W te piękne popołudnie mogliśmy poznać pochodzącego z Siedlec historyka literatury, filologa, edytora i regionalistę, badacza kultury i historii Podlasia. Autor prawie 300 publikacji naukowych, wydał niedawno powieść literacką o intrygującym tytule „Latawcy”. Akcja dzieje się w Kosowie Lackim w latach 30-tych. Promocja tej książki, a także rozległe zainteresowania pisarza były tematem spotkania. Opowiedział nam o swojej pasji do literatury i historii regionalnej. Świadczą o tym liczne opracowania historii Siedlec, Ogińskich, Kosowa Lackiego, Sokołowa, a także całego Podlasia – dorobek naukowy jest naprawdę obszerny!

Rozmawialiśmy o rodzinie Arctów, mieszkającej niegdyś w Dobrzanowie w gminie Skórzec. Artur Ziontek był bardzo zainteresowany, pisał o Arctach w trakcie swej pracy naukowej, prywatnie miał styczność z tą rodziną i opowiedział nam historie o nich. Zaproponował pomoc w przygotowaniu wystawy w bibliotece.

Poniżej tytuły publikacji dotyczące tej rodziny:

Artur Ziontek: Od Tunisu do Dobrzanowa. Gabinet Twórczości Bohdana Arcta na polonistyce siedleckiej. „Do źródeł” r. IV-V, 2006-2007.

Artur Ziontek: Spuścizna literacka Bohdana Arcta. „Szkice Podlaskie” t. XV, 2007.

Pisarz opowiedział nam mnóstwo ciekawostek, historyjek z swoich książek. Szczególnie ciekawe były z książki „Całujcie mię wszyscy w d… Stefana Kosińskiego życie i sprawy” – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta postać jest mocno związana z naszym regionem (Jabłonna Lacka, Siedlce i powiat bialski). Ziontek prezentował swoje historyczne książki, które wraz z powieścią „Latawcy” można było zakupić na spotkaniu – oczywiście z autografem! Zdradził nam też jakie ma plany dotyczące następnych pisarstwa.

Spotkanie było ciekawe, w przyjemnej przyjacielskiej atmosferze. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o autorze, a także historii regionu.

Bardzo nam miło było poznać lepiej pana Ziontka i za pewnością zaprosimy do Skórca ponownie.

Zachęcamy do udziału w takich spotkaniach – można naprawdę inspirująco spędzić czas.

Powieść „Latawcy”.

Oto historia, jaką rzadko już dziś można usłyszeć. Roku pańskiego 1938, na chwilę przed wielką wojną, małe senne miasteczko na rubieżach II Rzeczypospolitej żyje, zdawało by się, wyłącznie swoimi sprawami. Pozorną ospałość zakłócają jednak dziwne, niepokojące zjawiska, które nie dają się łatwo pojąć rozumem, a co dopiero zinterpretować, są bowiem tak niezwykłe, że nikt nie wie, co z nimi począć. Poza tym nie każdy jest je w stanie zobaczyć. Coraz więcej osób spoza miasteczka zaczyna się jednak tematem interesować, pojawiają się więc pytania, skąd się biorą tajemnicze znaki, zaś cała „sprawa” zatacza coraz szersze kręgi.

Pewnego upalnego dnia lata na stacji kolejowej w Kossowie zjawia się tajemniczy człowiek, czujnie rozglądając się dookoła spod ciemnego kapelusza. Miejscowi od razu się jednak wyznają, że jest to przybysz z odległych stron, najpewniej z wielkiego miasta. Kim jest? Po co przyjechał na podlaskie rubieże? Jak się okazuje, zostaje tutaj wysłany ze specjalną misją, a mianowicie ma za zadanie przyjrzeć się tajemniczej sprawie niepokojących „znaków”.

Ów tajemniczy przybysz to komisarz policji, który ma gruntownie zbadać, opisać, zebrać dokumentację a jak trzeba reagować w porozumieniu z naczelnym gubernatorem w owej „widmowej” sprawie. Komisarz, Walenty Konopka, czuje się pewnie podejmując zadanie. Szybko jednak okazuje się, że podlaska prowincja jest nieobliczalna – żyje swoim życiem, tradycjami i kodami kulturowymi, jakże odmiennym od wszystkiego, z czym do tej pory komisarz miał do czynienia. Jest to dla niego, mimo wieku i doświadczeń, podróż inicjacyjna. Kossów i pobliskie lasy czekają na niego otwierając podwoje swych tajemnic i sekretów. Sen łączy się z rzeczywistością, zabobony z wiarą, wiara i przekonania z życiem, a przeszłość i teraźniejszość w ciąg znaków trudnych do odczytania, a dla naszego bohatera – do odszyfrowania.

Narodowe Czytanie w Skórcu

Więcej o: Narodowe Czytanie w Skórcu

4 września 2021 roku w Skórcu odbyło się po raz drugi Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury w Skórcu.

Lekturą tegorocznej edycji była “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Tekst odczytali chętni i zaproszeni goście. W czytaniu wzięli także udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu i Zespołu Oświatowego w Żelkowie-Kolonii, którzy mimo młodego wieku świetnie zinterpretowali tekst. Brawa dla młodzieży!😊

Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe egzemplarze “Moralności Pani Dulskiej” sygnowane pieczęcią Narodowego Czytania.

Czas minął nam bardzo szybko, atmosfera była uroczysta i jednocześnie bardzo ciepła, zaś pogoda dopisała niesamowicie. Dziękuję za obecność!

Zapraszamy na Narodowe Czytanie za rok😊 – w 2022 roku poczytamy “Ballady i romanse ” Adama Mickiewicza.

Film z Narodowego Czytania w Skórcu:https://www.youtube.com/watch?v=dWCD4fgzPEk&t=917s

Konkurs „Lato z książką” podsumowanie

Więcej o: Konkurs „Lato z książką” podsumowanie

Wrzesień się zaczyna, pora na podsumowanie konkursu „Lato z książką”🙂🌞.

Zapraszam do obejrzenia galerii🙂🙂🙂.

Dziękujemy za nadesłane fotografie.

Wszystkie są piękne! Pokazaliście, że można czytać dosłownie wszędzie i w każdą pogodę🙂.

Przemiło nam poinformować, że nagrodę główną otrzymuje:

Aleksandra Strzalińska.

Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymują książki.

Zapraszam do Biblioteki po odbiór nagród!

Dziękuję za udział w konkursie, promowanie czytelnictwa i gratuluję świetnych pomysłów!

Aleksandra Strzalińska
Franek Strzaliński
Dorota Barej-Woźniak
Tomek Skóra
Anna Krasnodębska (Zaczytana Rolniczka)
Katarzyna Jastrzębska
Katarzyna Zdanowska

Do góry