Noc Bibliotek
Zapraszamy 1 października do Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu
Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli…
Jesteś tutaj:
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu aktywuje również Seniorów. Cykliczne warsztaty, prowadzone często przez panią Karolinę z Fundacji Aktywny Człowiek, sprawiają iż na twarzach seniorek i seniorów pojawia się uśmiech i duma z wykonanych dzieł. Chcemy też, żeby wspólnie spędzony czas owocował przyjaźniami, dobrym humorem i nawykiem odwiedzania naszych progów.
Serdecznie zapraszamy!
Jesienne Targi Książki 2022 w Warszawie.
Stoiska wydawnictw – gdzie można było zapoznać się z nowościami i wziąć każdą książkę do ręki. Odkryłyśmy kilka perełek, które z pewnością zakupimy do biblioteki. Ciekawe rozmowy z ludźmi, którzy prezentowali książki z pasją.
Na targach było uczestniczyć w spotkaniu z dr Olą Piotrowską i Arturem Barcisiem nt. „Rola książki w życiu dziecka”.
Wysłuchałyśmy też, jakie książki Rafał Hetman poleca do bibliotek.
Dziękuję za przemiłe towarzystwo Ani z bloga Zaczytana Rolniczka.
Cudownie jest, jak łączy pasja do książek
W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej, a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła zorganizować konkurs recytatorski pt. „Twórczość Marii Konopnickiej. Konkurs jest skierowany dla uczniów szkół podstawowych powiatu siedleckiego.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie uczniów, a szkoły i nauczycieli do zachęcania i przygotowania dzieci.
Twórczość Marii Konopnickiej jest bogata, ciekawa, łatwa do recytowania. Niech ten konkurs będzie okazją do wgłębienia się w świat jej wierszy i opowieści!
REGULAMIN
Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”
dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej
W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła z tej okazji zorganizować konkurs recytatorski.
§ 1
[Postanowienia ogólne]
1. Organizatorem Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej” dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022, zwanego dalej Konkursem, jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu (08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9), zwana dalej Organizatorem przy współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu.
2.Regulamin niniejszy określa warunki uczestnictwa i sposób przeprowadzenia Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”.
3.Organizator ogłasza regulamin Konkursu na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl. oraz powołuje Komisję Konkursową.
§ 2
[Uczestnicy]
§ 3
[Cele konkursu]
Celem Konkursu jest:
§ 4
[Zgłoszenia do Konkursu]
1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest pisemne zgłoszenie i wyrażenie zgody na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych.
2. Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu do dnia 30 września 2022 r. włącznie, wysyłając zgłoszenie na adres mailowy: biblskor@op.pl, podając w zgłoszeniu: nazwę szkoły, dane kontaktowe szkoły, imię i nazwisko koordynatora etapu szkolnego konkursu oraz liczbę uczestników. Wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
3. Rodzice lub opiekunowie prawni zgłaszają uczniów w szkołach, do których uczęszczają uczniowie, a które zgłosiły udział w Konkursie, do dnia 29 września 2022 r. włącznie. Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel – koordynator etapu szkolnego.
3. Zgłoszenie udziału ucznia w Konkursie następuje na formularzu zgłoszeniowym, dostępny na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
4. Formularze zgłoszeniowe uczestników, koordynator ze szkoły biorącej udział w konkursie, przekazuje do Organizatora do dnia 21 października 2022 r.
§ 7
[Wymagania, kryteria oceniania]
1. Na konkurs należy przygotować do recytacji z pamięci jeden fragment z twórczości Marii Konopnickiej i zaprezentować wybrany utwór Komisji. Czas wykonania nie może przekroczyć 15 minut.
2. Komisja Konkursowa przy ocenie recytatorów weźmie pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny.
3. Użycie pozasłownych środków wyrazu, w tym rekwizytów i strojów jest dopuszczalne, o ile służy wzbogaceniu wypowiedzi artystycznej.
4. Kryteria oceniania:
§ 8
[Poszczególne etapy konkursu i kryteria oceniania]
Występy uczniów w II etapie Konkursu mogą być rejestrowane i publikowane, zgodnie z wyrażoną przez ucznia lub opiekuna prawnego zgodą, której wzór stanowi załącznik nr 4 do regulaminu.
Plakat do pobrania:
Po wakacyjnej przerwie wracamy z czynnymi sobotami.
Wpadnij do Biblioteki w weekend
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu i firma Trans-Bus zapraszają na wyjazd do Teatru Wielkiego-Opery Narodowej na balet „Don Kichot” 16 września 2022 r. godz. 19.00.
Wyjazd z Skórca o godz. 16.30, zbiórka ul. Siedlecka 9 (parking przy bibliotece).
Koszt:
209 zł – osoba dorosła
190 zł – uczeń/student
Film z baletu:
https://www.youtube.com/watch?v=_iV95qz_8WA
………………………………………………………………………………
Szanowni Państwo,
zebrała się grupa na wyjazd do Teatru Wielkiego na „Don Kichot”.
Płatności proszę dokonywać na rachunek Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu:
90 9194 0007 0057 0574 2000 0010
W tytule proszę napisać Imię i nazwisko oraz WYJAZD DO TEATRU WIELKIEGO.
Wyjazd 16 września, godz. 16.30, Skórzec, ul. Siedlecka 9 (parking przy Bibliotece).
Do ubezpieczenia potrzebne nam imię i nazwisko i data urodzenia.
Proszę o potwierdzenie udziału w wycieczce, gdyż dziś chcemy zakupić bilety.
Za przejazd odpowiada firma Trans-Bus z Wodyń.
Pozdrawiam serdecznie
Olga Gajo
3 września 2022 r. odbyło się po raz trzeci Narodowe Czytanie w Skórcu. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Gościem honorowym była dr Barbara Stelingowska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.
Wśród czytających był wójt Gminy Skórzec Jerzy Długosz, – Arkadiusz Dołęga – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu, Elżbieta Łastowska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomek Skóra Kawaler Orderu Uśmiechu, ksiądz diakon Konrad z Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Swoich reprezentantów miały szkoły podstawowe – Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali Dąbrowiźnie, Zespół Szkolno-Przedszkolny W Skórcu, Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Stany i Szkoła w Żelkowie- Kolonii.
Lektorami byli również Artur Jastrzębski-Pypowski z żoną Ewą, Katarzyna Pucyk-Olszewska, pani Renata Olczak, Danuta Proczka oraz Urszula Olszewska.
Wszystkim czytającym wręczono pamiątkowe egzemplarze ufundowane przez Bibliotekę.
Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich na Narodowe Czytanie za rok. Wiemy już, że w 2023 roku będziemy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Do zobaczenia!
Film z Narodowego Czytania 2022:
https://www.youtube.com/watch?v=PDXgETcHyxM&feature=emb_title