W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej, a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła zorganizować konkurs recytatorski pt. „Twórczość Marii Konopnickiej. Konkurs jest skierowany dla uczniów szkół podstawowych powiatu siedleckiego.
Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie uczniów, a szkoły i nauczycieli do zachęcania i przygotowania dzieci.
Twórczość Marii Konopnickiej jest bogata, ciekawa, łatwa do recytowania. Niech ten konkurs będzie okazją do wgłębienia się w świat jej wierszy i opowieści!
REGULAMIN
Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”
dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej
W związku z tym, że w 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin pisarki i poetki – Marii Konopnickiej a Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu postanowiła z tej okazji zorganizować konkurs recytatorski.
§ 1
[Postanowienia ogólne]
1. Organizatorem Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej” dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022, zwanego dalej Konkursem, jest Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu (08-114 Skórzec, ul. Siedlecka 9), zwana dalej Organizatorem przy współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skórcu.
2.Regulamin niniejszy określa warunki uczestnictwa i sposób przeprowadzenia Konkursu Recytatorskiego „Twórczość Marii Konopnickiej”.
3.Organizator ogłasza regulamin Konkursu na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl. oraz powołuje Komisję Konkursową.
§ 2
[Uczestnicy]
- Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne.
- Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych, będących mieszkańcami powiatu siedleckiego
- Konkurs odbędzie się w 3 kategoriach:
- kategoria I – uczniowie klas 1-3,
- kategoria II – uczniowie klas 4-6,
- kategoria III – uczniowie klas 7-8.
§ 3
[Cele konkursu]
Celem Konkursu jest:
- upamiętnienie patronki roku 2022 – Marii Konopnickiej,
- popularyzowanie wiedzy na temat twórczości Marii Konopnickiej,
- rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży recytacją jako aktywną formą wypowiedzi,
- promocja i wspieranie młodych talentów,
- aktywizacja środowisk uczniowskich,
- wzbudzenie zainteresowanie polską kulturą, sztuką i tradycją.
§ 4
[Zgłoszenia do Konkursu]
1. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest pisemne zgłoszenie i wyrażenie zgody na udział w konkursie i przetwarzanie danych osobowych.
2. Szkoły mogą zgłaszać się do konkursu do dnia 30 września 2022 r. włącznie, wysyłając zgłoszenie na adres mailowy: biblskor@op.pl, podając w zgłoszeniu: nazwę szkoły, dane kontaktowe szkoły, imię i nazwisko koordynatora etapu szkolnego konkursu oraz liczbę uczestników. Wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
3. Rodzice lub opiekunowie prawni zgłaszają uczniów w szkołach, do których uczęszczają uczniowie, a które zgłosiły udział w Konkursie, do dnia 29 września 2022 r. włącznie. Zgłoszenia przyjmuje nauczyciel – koordynator etapu szkolnego.
3. Zgłoszenie udziału ucznia w Konkursie następuje na formularzu zgłoszeniowym, dostępny na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
4. Formularze zgłoszeniowe uczestników, koordynator ze szkoły biorącej udział w konkursie, przekazuje do Organizatora do dnia 21 października 2022 r.
§ 7
[Wymagania, kryteria oceniania]
1. Na konkurs należy przygotować do recytacji z pamięci jeden fragment z twórczości Marii Konopnickiej i zaprezentować wybrany utwór Komisji. Czas wykonania nie może przekroczyć 15 minut.
2. Komisja Konkursowa przy ocenie recytatorów weźmie pod uwagę: dobór repertuaru, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny.
3. Użycie pozasłownych środków wyrazu, w tym rekwizytów i strojów jest dopuszczalne, o ile służy wzbogaceniu wypowiedzi artystycznej.
4. Kryteria oceniania:
- bezbłędne opanowanie tekstu: 0-2 pkt
- tempo wypowiedzi: 0-2 pkt
- staranna wymowa: 0-2 pkt
- właściwa modulacja głosu: 0 – 2 pkt
- wrażenie ogólne: 0-2 pkt
§ 8
[Poszczególne etapy konkursu i kryteria oceniania]
- Etap I konkursu – eliminacje szkolne:
- W etapie szkolnym biorą udział zgłoszeni uczniowie danej szkoły podstawowej,
- Komisje szkolne powołane przez dyrektora szkoły z nauczycieli szkoły, które zgłosiły uczestnictwo w konkursie przeprowadzają eliminacje szkolne w terminie do dnia 19 października 2022 r.
- W etapie szkolnym uczestnicy recytują wybrany utwór Marii Konopnickiej.
- Konieczne jest podanie tytułu i wskazanie źródła wiersza – tytuł tomiku/książki, tekst – xero lub wydruk z strony www. i przekazanie go Komisji przed rozpoczęciem recytacji.
- Komisje szkolne oceniają poszczególne wykonania utworów oraz wyłaniają 3 reprezentantów szkoły (po 1 osobie z każdej kategorii), którzy przechodzą do II etapu konkursu.
- Członkowie Komisji szkolnych sporządzają protokół z przeprowadzenia I etapu Konkursu i przekazują go do Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu w terminie do dnia 21 października 2022 r. Wzór protokołu z etapu nr I stanowi Załącznik nr 3 do regulaminu.
- Etap II konkursu:
- W etapie II biorą udział zwycięzcy pierwszego etapu,
- II etap odbędzie się pomiędzy 26 a 28 października 2022 r.
- Informacja o miejscu i czasie przeprowadzenia II etapu zostanie umieszczona na stronie internetowej http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl do dnia 21 października 2022 r i w bezpośredniej wiadomości,
- Zwycięzców wyłoni komisja konkursowa powołana przez Organizatora.
- Werdykt komisji konkursowej jest ostateczny i niezaskarżalny.
- Członkowie komisji konkursowej sporządzają protokołu z przeprowadzenia II etapu postępowania konkursowego. Wzór protokołu z II etapu stanowi Załącznik nr 4 do regulaminu.
- Za 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii laureaci otrzymują nagrody książkowe.
Występy uczniów w II etapie Konkursu mogą być rejestrowane i publikowane, zgodnie z wyrażoną przez ucznia lub opiekuna prawnego zgodą, której wzór stanowi załącznik nr 4 do regulaminu.
Plakat do pobrania: